CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

Kamu güvenliğini tehdit eden 85 yaşındaki hasta mahpus

Ordu E Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutulan 85 yaşındaki ağır hasta tutsak Hasan Aslan, KOAH, nefes darlığı, astım, mide rahatsızlığı, göz rahatsızlığı, iltihaplı romatizma, ayak ve dizlerde şişkinlik gibi bir çok hastalığı bulunmasına rağmen tahliye edilmiyor. PKK davasında dolayı ağırlaştırmış müebbet hapis cezası sonucu 23 yıldır cezaevinde tutulan Aslan’ın oda arkadaşlarının yardımı olmadan hiçbir ihtiyacını karşılayamadığı ifade edilirken, defalarca Adalet Bakanlığı ve Adli Tıp Kurumu’na yaptığı başvurunun ise sonuçsuz kaldığı belirtildi.

23 yıldır sürgünlerle geçen bir tutsaklık

Kimlikte 76 yaşında gözüken; ancak gerçek yaşı 85 olan Aslan’ın, gerçek yaşının tespiti için verdiği kemik testi mahkemece reddedildiği belirtilirken, 23 yıl boyunca sırasıyla Diyarbakır, Ceyhan, Midyat cezaevlerinde tutulan hasta tutsak, en son sürgünle gönderildiği Ordu cezaevlerine adeta gün be gün ölüme bir adım daha yaklaşıyor. Cezaevi koşulları ve ilerlemiş yaşından kaynaklı onlarca hastalığa yakalanan Aslan, tahliye edilmeyi bekliyor. Yaşadığı sağlık problemleri ve ilerlemiş yaşı nedeniyle sağlık sorunları gün geçtikçe ilerleyen Aslan tahliye edilmeyi bekliyor.

Elbiselerini dahi arkadaşları giydiriyor

Oda arkadaşlarının yardımı olmadan hiçbir ihtiyacını karşılayamayacak duruma gelen Aslan’ın elbiselerini dahi arkadaşlarının giydirdiği belirtilirken, tedavi için gittiği hastanelerde, “Durumun iyi, hiçbir şeyin yok” denilerek, yeniden cezaevine gönderildiği kaydedildi.

Aslan nefes almakta bile zorlanıyor

Söz konusu cezaevinde kalan hasta tutsakların durumuna dikkat çeken Van TUYAD-DER Başkanı Ahmet Aygün, 23 yıldır cezaevinde bulunan PKK’li Aslan’ın durumunun çok kötü olduğunu ve cezaevinde kalamayacak durumda olduğunu dile getirdi. Aslan’ın tahliyesi ve ya ceza infazının durdurulması için 2013 yılında  TUYAD-DER olarak Adalet Bakanlığı’na başvurduklarını; ancak taleplerine olumsuz yanıt verildiğini belirten Aygün, “Aslan için avukatlarla cezaevinde görüşmelerde bulunduk. PKK’li Aslan hastalığı ve ilerlemiş yaşından dolayı kesinlikle cezaevinde kalamaz. Nefes almakta bile zorlanıyor. PKK’li Aslan tahliye için mahkemeye yaptığı başvuruda kendisine ‘Kamu güvenliği’ gerekçesi ile talebi reddedildi. Hastanede de doktorlar ‘iyisin’ diyor. Bu nasıl bir anlayış anlamıyoruz. Yüzlerce hasta tutsağın bu gerekçelerle tahliye edilmiyor” dedi.

‘Maddi imkansızlıklar yüzünden babamın görüşüne gidemiyorum’

Hasta tutsak Aslan’ın oğlu Yusuf Aslan (55), Mardin’in Midyat ilçesinde yaşadıklarından dolayı babasının ziyaretine dahi gidemediklerini dile getirdi. Babası ile yaptığı haftalık telefon görüşmesinde babasının, “Durumum ağır cezaevi koşullarında kendi yaşamsal ihtiyaçlarımı tek başıma karşılayamıyorum. Arkadaşlarımın desteği ile yaşıyorum. Yaptığım tüm başvurular reddediliyor. Yakın zamanda göz ameliyatı geçirdim” denildiğini aktaran Aslan, maddi imkansızlıklardan dolayı yaklaşık 2 yıldır cezaevine gidemediklerini dile getirdi. Babasını görmek istediğini belirten Aslan, görüşe gidemedikleri için; ancak ayda bir ya da iki kere telefonla babasının sesini duyabildiğini söyledi.

(ns/kk)

UrfadaBugün, 26 Ağustos 2014, http://www.urfadabugun.com/haber/82543/kamu-guvenligini-tehdit-eden-85-yasindaki-hasta-tutsak.html

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Sayaç

  • 278.600 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: