CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

Hasta mahpuslar Van M Tipi hapishanesinden tedavi edilmeden Erzurum H Tipine gönderildiler

DİHA’nın 18 Kasım tarihli haberine göre; 22 hasta mahpustan bazıları kaldıkları Şırnak T Tipi hapishanesinden tedavileri için Van M Tipi hapishanesine götürüldükten sonra Şırnak hapishanesine geri götürülmek yerine “tedavileri yapılmadan” Erzurum H Tipi hapishanesine istekleri dışında sürgün olarak nitelendirilebilecek bir şekilde sevk edildiler.

Hasta tutsaklar tedavi yerine ölüme sürgün edildi..

 

Kaldıkları Şırnak T Tipi Kapalı Cezaevi’nden tedavileri için Van’daki cezaevine getirilen hasta tutsaklar, ancak 5 ay sonra çıkarıldıkları heyet tarafından üstün körü kontrol edildikten sonra “cezaevinde kalabilir” raporu verilerek, Erzurum H Tipi Kapalı Cezaevi’ne sürgün edildi. Yapılan bu sürgünlere tepki gösteren Mezopotamya Hukukçular Derneği (MHD) Cezaevi Komisyonu üyesi Avukat Naim Çali, hasta tutsakların ölüme sürgün edildiğini dile getirdi.

Demokratik çözüm sürecinde ağır hasta tutsakları pazarlık konusu yapan AKP ve Erdoğan’ın, 24 Temmuz’dan bu yana başkanlık sevdası için Kürdistan’da devreye koyduğu savaş konseptinin yansıması olarak cezaevlerinde ağır hasta tutsaklar üzerinden devam eden baskılar çığırından çıktı. 5 ay önce Şırnak T Tipi Kapalı Cezaevi’nden tedavileri için Van M Tipi Kapalı Cezaevi’ne gönderilen 22 ağır hasta tutsaktan İzzet Sevilgen, Selahattin Kılınç, Hikmet Kara, Emin Sosin, Ramazan Özyiğit, Rıdvan Tanış ve Mehmet Tosun, tedavileri yapılmadığı gibi sürgün edildi.

Cezaevinde kaldıkları süre boyunca “Cezaevinde kalamaz” raporu almak için doktor kontrolüne giden tutsaklar, doğru dürüst muayene bile edilmeden verilen “cezaevinde kalabilir” raporu ile 10 Kasım günü Erzurum H Tipi Kapalı Cezaevi’ne sürgün edildi.

Mezopotamya Hukukçular Derneği (MHD) Cezaevi Komisyonu üyesi Avukat Naim Çali, sürgünlerin keyfi olduğuna dikkat çekerek, tutsakların tedavilerinin acilen yapılması için kamuoyuna duyarlılık çağrısında bulundu.

Tedavi yerine sürgün

Sürgün kararının hiçbir hukuki yanı olmadığına dikkat çeken Çali, “Tutsaklar tedavileri için Şırnak’tan buraya getirildi. Ama tedavilerinin yapılmasının aksine sürekli cezaevi yönetimi tarafından taciz, tehdit ve baskılara maruz kaldı. 19 hasta tutsak hepsi bir koğuş yerleştirildi. Bu tutsaklar içerisinde bulaşıcı hastalığı olan da vardı. Cezaevlerinde 12 Eylül darbesi dönemlerini aratmayan uygulamalara maruz kaldılar ve halen kalıyorlar. Bunlara karşın tutsaklar bir şey yaptığında ise tutsakların spor, sohbet, telefon gibi sosyal etkinlikleri men ediliyor. Bunların bir an önce son bulması gerekir” dedi

‘Sürgünler vicdansızlıktır’

Çali, hasta tutsakların “cezaevinde kalamaz” raporu için çıkartıldıkları heyet karşısında keyfi olarak “cezaevinde kalabilir” raporu verilerek geri gönderildiğinin altını çizdi ve şunları söyledi: “Sürgünlerle aileler ve tutsaklar cezalandırılıyor. Bu hasta tutsaklar cezaevinde kalamayacak durumdayken, bunu görmezden gelmek vicdansızlıktır. Sürekli sürgün edilmeler bir işkence yöntemidir. Zaten cezaevi şartları tutsakların sağlık durumlarının daha da kötüye gitmesine neden oluyor. Siyasi tutsaklar, bilerek ölüme terk ediliyor. Her an cezaevlerinden bir tabut haberi gelebilir. Tutsakların ömürlerinin son günlerini ailelerinin yanında geçirmesi en doğal insani haklarıdır. Bu sürgün kararlarıyla tutsaklar ölüme sürüklendi.”

DİHA 18.11.2015

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Sayaç

  • 278.587 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: