CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

Bakırköy 2. Ağır Ceza Mahkemesi hâkimi;”Bize sakın hastalıkları bahane ederek gelmeyin”

Bakırköy 2. Ağır Ceza Mahkemesi hâkiminin duruşma salonunda sarf ettiği sözler yargının hasta tutsaklara yaklaşımını gözler önüne serdi. Bandırma 2 No’lu T Tipi Kapalı Cezaevi’nde bulunan hasta tutsak İdris Dikmen’in durumunu mahkeme heyetine iletmek isteyen avukatlar, “Bize sakın hastalıkları bahane ederek gelmeyin” diyerek engellendi.

Devletin cezalandırma yöntemlerinden biri olan hasta tutsaklar sorunu her geçen gün ağırlaşarak devam ediyor. Balıkesir Bandırma 2 No’lu T Tipi Kapalı Cezaevi’nde bulunan ve safra kesesi olmadığı için sürekli olarak ilaç kullanmak zorunda olan hasta tutsak İdris Dikmen’in ailesi, cezaevinin ağır koşulları altında yaşamını sürdürmeye çalışan Dikmen’in tedavi hakkının engellendiğini söyleyerek, kamuoyuna duyarlılık çağrısı yaptı.

‘Gençlerimizi zindanlarda öldürmekten vazgeçin’

Hasta tutsak Dikmen’in kardeşi Zinarin Dikmen, aynı zamanda kemik erimesi rahatsızlığı da bulunan ağabeyinin tedavisinin cezaevi yönetimi tarafından bilinçli olarak engellendiğini belirterek, “Gençlerimizi zindanlarda öldürmekten vazgeçin” dedi.

‘Bize hastalıkları bahane ederek gelmeyin’

Dikmen, geçtiğimiz hafta Bakırköy 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde ağabeyi hakkında açılan davaya ilişkin görülen duruşmada, hasta tutsağın durumunu mahkeme heyetine iletmek isteyen avukatların, duruşma hakimi tarafından, “Bize sakın hastalıkları bahane ederek gelmeyin” diyerek engellendiğini söyledi. Dikmen’in ifadeleri, yargının hasta tutsaklara yaklaşımını da gözler önüne serdi.

Üç oğlu cezaevinde bulunan Dikmenin annesi Seyran Dikmen ise, büyük oğlu Muhittin Dikmen’in de hasta tutsak olduğunu belirtti. “Devlet gençlerin sokaklarda hırsızlık yapmasına razıdır. Yeter ki gençler Kürt kimliğini savunmasınlar” diyen anne Dikmen, tüm hasta tutsakların bir an önce serbest bırakılmasını istedi.

‘Sağlık hakkı Saray diktatörü tarafından engelleniyor’

İdris Dikmen’in görüşçüsü olan Aynur Doğanay ise, 2011-2014 yılları arasında cezaevinde kaldığını ve bu süreçte kendisinin de çeşitli rahatsızlıklar yaşadığını söyledi. Devletin hasta tutsaklara yaklaşımını yaşayarak gören Doğanay, hasta tutsakların yaşamak zorunda bırakıldığı cezaevi şartlarını, “Sıfır bile değil, sıfırın altında” diyerek anlattı. Her hafta Dikmen’in görüşüne giden Doğanay, arkadaşının her geçen gün biraz daha zayıfladığını ve durumunun kötüye gittiğini belirterek, “Hasta tutsakların sağlık hakkı Saray diktatörü ve onun mahkemeleri tarafından engelleniyor” diye konuştu.

‘Bu hukuksuzluğa son verilsin’

Dikmen’in ileri derecede kemik erimesi hastası olduğunu vurgulayan Doğanay, “Arkadaşımı tekrardan gördüğümde hasta, yatalak olarak görmek istemiyorum. Hasta tutsaklar onurumuzsa onurumuza sahip çıkalım” çağrısında bulundu. İnsan hakları savunucuları ve siyasi partilere de seslenen Doğanay, Dikmen’in cezaevinde kaldığı her dakikanın sağlık durumunu etkilediğini belirterek, “Bu kirli savaşı sürdüren herkese bir tepki gösterilmesini istiyorum. Bu hukuksuzluğa son verilsin” dedi.

Görülmüştür 

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Bilgi

This entry was posted on 24 Kasım 2015 by in Uncategorized and tagged , , , , .

Sayaç

  • 278.269 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: