CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

Kanser hastası kadın mahpus 38 kiloya düştü

AKP tarafından ölüme terk edilen 756 hasta tutsaktan biri olan kanser hastası Seyran Demir 38 kiloya düştü. Kamuoyuna duyarlılık çağrısı yapan Demir, “Bu koşullar altında zindanda kalmam hayati bir risk teşkil edebilir” dedi.

Kürt halkına yönelik imha ve katliamlarına devam eden AKP ve Saray rejimi, cezaevlerinde de siyasi tutsaklara yönelik baskı ve saldırılara hız verdi. Ölüm döşeğinde olan hasta tutsakların tahliye edilmesini de her defasında engelleyen AKP, hasta tutsakları ölüme mahkûm ediyor. İnsan Hakları Derneği’nin (İHD) yayınlamış olduğu rapora göre, Türkiye ve Kürdistan’da bulunan cezaevlerinde 300’ü ağır olmak üzere, 756 hasta tutsak bulunurken, bunlardan 114’ü kanser hastası. Kanser hastası tutsaklardan biri de Adana Karataş Kadın Kapalı Cezaevi’nde olan ve şuan 38 kiloya kadar düşen Seyran Demir adlı kadın tutsak.

26 gün boyunca tek hücrede tutuldu

İHD Adana Şubesi’ne gönderdiği faks ile kendi durumu hakkında bilgi veren Demir, Urfa’da 25 Kasım 2015’te gözaltına alındığını ve gözaltında polisin cinsel işkencesine maruz kaldığını belirtti. Bu işkenceden kaynaklı ruhsal ve bedensel olarak sağlığının bozulduğunu aktaran Demir, “Örgüt üyesi olmak” iddiasıyla tutuklanarak Urfa E Tipi Cezaevine gönderildiğini söyledi. Burada 26 gün boyunca hücrede tutulduğunu belirten Demir, daha sonra Adana Karataş Kadın Kapalı Cezaevi’ne sevk edildiğini anlattı.

38 kiloya düştüm’

Kendisinin 2000 yılında Lösemi hastalığına yakalandığını ve 6 yıllık tedavi sürecinden sonra iyileştiğini ifade eden Demir, 2009 yılında “örgüt üyesi olmak” iddiasıyla tutuklandığını ve 9 ay boyunca cezaevinde kaldığı için tekrardan hastalığının başladığını belirtti. Son olarak kamuoyuna duyarlılık çağrısı yapan Demir, “Zindan koşullarını yaşadığım hastalıktan kaynaklı kaldıramıyorum. Eski sağlık raporlarım dosyamda bulunmaktadır. Şuan tekrar rapor almak için hastaneye gidiyorum. Bu koşullar altında zindanda kalma hayati bir risk teşkil edebilir. Şuan 38 kiloya düştüm” dedi.

DİHA 13.02.2016

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Sayaç

  • 278.269 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: