CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

Hasta mahpus Sileman’ın tedavisi yapılmıyor

Son dönemde farklı cezaevlerinden 33 tutsağın sürgün edildiği Erzingan (Erzincan) T Tipi Kapalı Cezaevi’nde kalan siyasi tutsaklar, sindirme politikaları ile karşı karşıya. Hasta tutsakların tedavi edilmediği, gelen mektup, kitap ve kırtasiye malzemelerinin geç verildiği cezaevinde, yine 8 kişilik koğuşlarda 20 kişi kalıyor.

AKP’nin Kürdistan’da yürüttüğü sindirme ve iradesizleştirme politikalarının bir ayağı olan cezaevlerindeki baskı uygulamaları gün geçtikçe daha da katmerleşmeye başladı. Tutsaklara yönelik baskı ve hak ihlalleri ile sık sık gündeme gelen cezaevlerinden biri de Erzingan (Erzincan) T Tipi Kapalı Cezaevi. Yaklaşık 15 gün önce bu cezaevinden tahliye olan Zeynel Gül isimli bir yurttaş, yaşanan hak ihlallerini anlattı.

Gül, özellikle tutsakların başlattığı açlık grevi ve görüşe çıkmama eylemlerinden sonra cezaevi yönetiminin keyfi uygulamalarının arttığını kaydetti.

Hasta tutsak Sileman’ın tedavisi yapılmıyor

Cezaevinde tutuklu bulunan Rojavalı ağır hasta tutsak Mistefa Sileman’ın sağlık durjmuna ilişkin bilgi veren Gül, Rojava’da yaralandıktan sonra tedavi için Türkiye’ye getirilen Sileman’ın herhangi bir örgütle ilişkisi olmamasına rağmen ‘PYD’li’ denilerek tutuklandığını belirtti. Gül, Türkçe bilmeyen Sileman’ın, tedavisinin yapılmaması nedeniyle durumunun her geçen gün daha da ağırlaştığını ifade etti.

Eylemlerden sonra baskılar arttı!

Cezaevi yönetiminin bir bütünen siyasi tutsaklara yönelik keyfi uygulamalar içerisinde olduğunu söyleyen Gül, bu uygulamaları ise şöyle özetledi: “Yaklaşık 2 aydır Kürt siyasi tutsakların başlatmış olduğu açlık grevleri nedeniyle cezaevlerinde de baskı ve denetimler artmaya başlamıştır. Erzincan T Tipi Kapalı Cezaevi yönetimi son zamanlarda aramaları bahane edip tutsakları taciz etmeye çalışmaktadır. Tutsaklara gelen yayın, mektup ve kitapların geç verilmesinden tutalım avluda asılı bulunan voleybol filelerine dahi el konulmuştur. Yine dışarıdan gönderilen kırtasiye malzemeleri, çarşaflar da keyfi bir şekilde bekletilip verilmektedir.”

8 kişilik koğuşlarda 20 kişi kalıyor!

Gül, bu baskı ve hak ihlallerinin yaşandığı cezaevine, son dönemde farklı illerden 33 siyasi tutsağın sürgün getirildiğini de paylaştı. Yapılan bu sürgünler ve yine son dönemde yapılan tutuklamalar nedeniyle cezaevinde yer kalmadığını, 8 kişilik koğuşlarında 20’ye yakın kişinin kalmak zorunda bırakıldığı bilgisini verdi.

Gül’ün verdiği bilgilere göre, cezaevine sürgün olarak gönderilen tutsakların isimleri şöyle:
Riha’dan (Urfa); Velat Akkuş, Mehmet Başkale, Oktay Çağtay, Abdulvahit Gülhan, Mahsun Dayan, Azad Erol, Abdulkadir Koyuncu, Salih Demir, Enver Güngör, Ramazan Turan, Ali Bakay, Deniz Özataş, Ömer Kezer, İsmet Bal, Ali Altın, M. Hakkı Fırat ve Mistefa Sileman,
Amed’den (Diyarbakır); Şiyar Sincan, Zülküf Ortaç, Mahmut Nedim Erkul, A.Kudisi Kaya, Hasip Demirtekin, Cemil Yasin, Ali Oya Bingöl, Mehmet Tırpancı, Hakin İnce, Kasım Aydın, Ağa Örüç ve Emrah Özcan
Gimgim’dan (Varto); Gökhan Tepe, Gürsel Taş ve Bedlîs’ten (Bitlis) Ömer Karabal ve Rubar İnal.

Cezaevi yönetimi bilgi vermedi

Gül’ün aktardığı bu hak ihlallerini yöneltmek üzere telefon ile ulaştığımız cezaevinde, santrale bakan bir memur “Kurum içerisindeki bilgileri kimse ile paylaşamıyoruz, size bilgi veremeyiz. İsterseniz gerekli kurumlar vardır, bakanlıklar vardır, başvuruda bulunur o şekilde öğrenebilirsiniz” yanıtı vererek, dile getirilen iddialara dair bilgi vermekten kaçındı.

DİHA 02.05.2016

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Bilgi

This entry was posted on 02 Mayıs 2016 by in Hapishanede Hasta Hakları, Hapisteki Hastalar and tagged , , , .

Sayaç

  • 278.269 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: