CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

“Akçakale Açık Hapishanesinde Verem Salgını İddiası” haberimizin tekzibidir!..

“Akçakale Açık Hapishanesinde Verem Salgını İddiası” haberimizin tekzibidir!..

Hapiste Sağlık olarak, sitemizin hapishaneler ve sağlık konusunda bütün verilerin bulunabileceği bir veri kaynağı haline gelmesi de hedeflerimizden birisi. Bu nedenle, bu konuda basında çıkan haberleri de yorumsuz bir şekilde sitemizde paylaşabiliyoruz. Paylaştığımız bu haberlerin linkini de yazıyla beraber okuyucularımıza sunuyoruz. Buradaki amacımız, hapishaneler ve sağlık konusunda basında çıkan bütün haberleri ulaşılabilir hale getirmektir.

7 Haziran 2016 tarihinde yayınlamış olduğumuz “Akçakale Açık Hapishanesinde Verem Salgını İddiası” haberi de Doğru Haber adlı internet sitesinin 3 Haziran 2016 tarihli haberine dayanmaktadır. Sitemizde hiçbir yorum yapılmadan haber doğrudan paylaşılmıştır.

Haberin yayınlamamızın ardından derneğimize ulaşan Akçakale Açık Hapishanesi Müdürlüğü, bu haberin gerçekleri yansıtmadığını bildirerek tekzip talebinde bulunmuştur. Akçakale Açık Hapishanesi Müdürlüğü’nün tekzip metnini ve tekzip edilen yazının kendisini aşağıda bulabilirsiniz:

SCAN0001 - Kopya

 

SCAN0002 - Kopya

 

 

Akçakale Açık Hapishanesinde Verem Salgını İddiası

Şanlıurfa’da Akçakale Açık Cezaevinde yetkililerin ihmalkârlığı yüzünden Verem Hastalığına yakalanan yaklaşık 20 mahkûmun tedaviye gönderilmediği, bu yüzden de bulaşıcı hastalığın giderek diğer mahkûmlara bulaşma riskinin arttığı iddia edildi.

Cezaevlerindeki hak ihlalleri ve ihmalkârlık olayları yeniden gündeme geldi. Son yaşanan olayda Akçakale Açık Cezaevinde 20’ye yakın mahkûmun verem hastalığına yakalandığı iddia edildi.

İLKHA’ya ulaşan mahkûm yakınları Akçakale Açık Cezaevinde kalan yaklaşık 20 kişinin zamanında tedavi edilmediği için Verem Hastalığına yakalandığını ve bu sayının giderek artmasından endişe ettiklerini söyledi.

Adalet Bakanlığına masraf çıkmasın!

Cezaevi yetkililerinin, Adalet Bakanlığına fazla masraf çıkarmamak ve yaşanan ihmalkârlığın basına yansımaması için tedavi edilmesi gereken hasta mahkûmları hastaneye göndermedikleri iddia edildi.

Tekrar kapalı cezaevine gönderilme endişesiyle mahkûmlar konuşamıyor

Hastalığa yakalanan mahkûmların, kapalı cezaevine geri gönderilme korkusuyla hastalıklarını gizli tuttukları, ardından hastalığın kendileriyle yakın temasta bulunan diğer mahkûmlara bulaştığı, en son bu sayının 20’ye yaklaştığı ve bu sayının giderek artmasından korkulduğu belirtildi.

Verem hastasına ağrı kesici ilaç yazılarak ‘bunlarla idare et’ denilmiş

Cezaevinde görevli sağlık personelinin insan sağlığını hiçe sayan uygulamalara imza attığını ileri süren mahkûm yakınları, verem hastalığı şikâyetiyle revire çıkan bir hastaya sadece ağrı kesici ilaç yazılarak ‘bunlarla idare et’ denildiği, daha sonra bu hasta mahkûmun Başsavcılığa dilekçe yazarak ve yakınlarının devreye girmesiyle Ankara’da tedavi altına alındığı ifade ettiler.

Yaşanan hak ihlaliyle ilgili bilgi veren mahkûm yakını şunları söyledi: “Cezaevinde biri hastalansa bunun giderini Adalet Bakanlığı karşılıyor. Birkaç kişi değil, cezaevinde 20’ye yakın kişi hasta. Bunlar Adalet Bakanlığı tarafından fark edilse cezaevi kapatılabilir. Bunun için cezaevi yönetimi yakınlarımızı hastaneye götürmüyor. Yıllardır cezaevindeler, sonra da açık cezaevine alındılar. Olumsuz bir durum olduğunda kapalı cezaevinde sürgün edebilirler. Bu korkudan dolayı haklarını arayamıyorlar.”

“Kastamonu’dan bir mahkûm getirildi, adam kan kusuyordu”

Buna benzer ihmalkârlıkların Türkiye’deki birçok cezaevinde bulunduğunu ileri süren kaynağımız, “Cezaevinde çok mağdur ve hasta olduğu halde hakkını arayamayan mahkûmlar var. En son Kastamonu’dan bir mahkûm getirildi. Adam kan kusuyordu, boğazından resmen kan geliyordu.” dedi.

İddiaları araştırmak için görüştüğümüz Akçakale Başsavcılığı söz konusu cezaevinin sorumluluğunun Şanlıurfa Başsavcılığında olduğunu bu yüzden konu hakkında konuşamayacağını söyledi. Daha sonra konu hakkında görüşüp bilgi almak için dilekçe yazdığımız Şanlıurfa Başsavcılığı ise yoğun olduklarından dolayı görüşemeyeceklerini belirterek Şanlıurfa Başsavcılığı Basın Sorumlusu üzerinden iddialara cevap verdi.

Şanlıurfa Başsavcılığı, iddialara konu olan Akçakale Açık Cezaevinde son günlerde tarama yapıldığını, hastalığı tespit edilen bir mahkûmun tedaviye gönderildiğini başka da hasta mahkûmun olmadığını belirtti.

Doğru Haber 07.06.2016 

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Sayaç

  • 278.588 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: