CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

Ağır hasta mahpus Adem Yamaç 9 yıldır tek kişilik hücrede tutuluyor

 

“Son 1 aydır Kürkçüler Cezaevi’nde bulunan Amaç, bugüne kadar birçok kez ameliyat olmasına rağmen halen yaraları iyileşmiş değil. İHD’nin hasta tutsaklar listesinde de yer alan yıllardır tek kişilik hücrede tutulan Amaç, yetkililerin duyarsızlığı nedeniyle her an ölüm riski ile karşı karşıya.”

 

Girdiği çatışmada yaralı olarak yakalanması sonrası tutuklanıp, cezaevine konulan HPG’li Adem Amaç, 9 yıldır tutulduğu tek kişilik hücrede ölüme terk edilmiş durumda. Kardeşinin yaralarının gittikçe derinleştiğini ifade eden ağabeyi Mahmut Amaç, kardeşinin durumundan cezaevi sorumluları, Adalet ve Sağlık Bakanlığı’nın sorumlu olduğunu söyledi.

Amed’in (Diyarbakır) Licê (Lice) ilçesi kırsalında 2007 yılında girdiği çatışmada ağır yaralı olarak yakalanan HPG’li Adem Amaç (Serhildan Suruç), 3 ay hastanede kaldıktan sonra ‘ülkenin bölünmez bütünlüğüne kastetmek’ suçlamasıyla müebbet hapis cezasına çarptırıldı. Amed D Tipi Cezaevi’nde 3 yıl kaldıktan sonra Adana-Kürkçüler F Tipi Kapalı Cezaevi’ne sürgün edilen Amaç, tutuklandığı ilk günden beri sağlık sorunları ile boğuşuyor durumda. HPG’li olduğu için sağlık sorunları nedeniyle tedaviye ulaşma imkanları sürekli kısıtlanan Amaç, sürekli sürgünlere gönderildi. Kürkçüler’de 2 yıl kaldıktan sonra önce Sêwreg (Siverek) Cezaevi’ne sürgün edilen Amaç, burada da 1 yıl tutulduktan sonra Ermenek Cezaevi’ne ardından da Alanya L Tipi Cezaevi’ne sürgün edildi.

‘Kardeşimin yaraları gittikçe derinleşiyor’

Son 1 aydır Kürkçüler Cezaevi’nde bulunan Amaç, bugüne kadar birçok kez ameliyat olmasına rağmen halen yaraları iyileşmiş değil. İHD’nin hasta tutsaklar listesinde de yer alan yıllardır tek kişilik hücrede tutulan Amaç, yetkililerin duyarsızlığı nedeniyle her an ölüm riski ile karşı karşıya.

Ağabeyi Mahmut Amaç, kardeşinin 9 yıla yakındır ilk günkü yaraları ile tek başına bir hücrede tutulduğunu ifade etti. Kardeşinin yaralı bir şekilde yakalandığı ve o halde işkenceye tabi tutulduğunu belirten Amaç, “Kardeşimin yaraları gittikçe derinleşiyor. İnsanlık dışı muamele ile karşı karşıya. Gittiği tüm cezaevlerinde doktorlar HPG’li diye tedavi etmiyor. Bu zulümdür, işkencedir. Kardeşimin başına bir şey gelirse gittikleri cezaevleri sorumluları, Adalet Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığıdır” dedi.

‘Hasta siyasi tutsaklar için ses çıkartma zamanı’

Kardeşinin gittiği tüm cezaevlerinde çıplak aramanın dayatıldığı ve fiziksel işkenceye de maruz kaldığını ifade eden ağabey Amaç, “Adem yaralı olmasına rağmen gittiği tüm cezaevlerinde işkenceye maruz kaldı. Mektuplarına el konuluyor. Geçen hafta Özgür Gündem Gaztesi’ne yazdığı mektubuna en son el konulmuştu. Yani cezaevlerinde özellikle HPG’liler üzerinde sistemli bir işkence mekanizması devrede. Tüm halkımızın bu zulme dur demesi için siyasi hasta tutsaklar için ses çıkartmalı ve bu zalimliğe karşı sessiz kalınmamalı” diye konuştu.

DiHA 22.06.2016

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Sayaç

  • 278.269 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: