CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

“Bağırsakları vücuduna dikili halde hücrede tutuluyor”

Devlet güçleri tarafından vurulduktan sonra tedavisi bitmeden tutuklanarak cezaevine konulan HDP’li Colemêrg İl Genel Meclisi Üyesi Sibel Çapraz, 8 ay sonra çıkarıldığı ilk duruşmada tanıkların aleyhindeki verdikleri ifadelerini geri çekmesine rağmen tahliye edilmedi. Kardeşi Erkan Çapraz, ablasının cezaevinde ölüme terk edildiğini söyledi.

Colemêrg’in (Hakkâri) Gever (Yüksekova) ilçesinde, 28 Kasım 2015 günü devlet güçlerinin Orman Mahallesi’ne dönük saldırı girişimine karşı katıldığı gürültü eyleminde zırhlı araçtan açılan ateş sonucu ağır yaralanan HDP’li Colemêrg İl Genel Meclisi Üyesi Sibel Çapraz, tedavisi bile tamamlanmadan “örgüt üyeliği” ve “halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etmek” iddialarıyla tutuklanıp cezaevine konuldu. 8 ayını geride bıraktığı tutukluluğunun ardından Çapraz, yaşanan darbe girişimi sonrasında hakkındaki dosyaya bakan mahkeme heyetinin görevden alınması nedeniyle nöbetçi mahkemenin baktığı Yüksekova Ağır Ceza Mahkemesi’nde önceki gün görülen ilk duruşmasına tutuklu bulunduğu İzmir-Menemen Cezaevi’nde SEGBİS sistemi ile katılabildi.

Duruşmada, aleyhinde yalan ifade veren tanıkların bu ifadelerini geri çekmelerine rağmen tahliye edilmeyen Çapraz, demir parmaklıkların arkasında tutuldu.

Mahkemenin tutukluluk halinin devamı yönünde verdiği karara tepki gösteren kardeşi Erkan Çapraz ise, kararın hukuki olmadığını ifade etti. Duruşmada tanık olarak dinlenen şahısların tümünün, emniyette verdikleri ifadelerin polis zoruyla alındığını söylemesine rağmen, mahkeme heyetinin tanık beyanlarını dikkate almadığını belirten Çapraz, heyetin iddianameye dahi bakmadan duruşmayı ertelediğini ifade etti.

Çapraz, “Daha önce Sibel hakkında ifade verdiği belirtilen tutuklu ve tutuksuz sanıklar da ifadelerinin zorla aldığını söyledi. Ve bu kayda da geçti. Ama neticede değişen bir şey olmadı” dedi.

Hayatından duyulan endişe her geçen gün arttıyor

Çapraz, sağlık sorunlarının gün geçtikçe ağırlaştığını söylediği ablasının hayatından duydukları endişenin her geçen gün arttığını da dile getirdi.

Ablasının bir kolunu kullanamadığını, yine kalın bağırsağının vücudunun sağ tarafına dikili halde olduğunu belirten Çapraz, “Tek bir hücrede tutuluyor. Türkiye’de yargının nasıl işlediğini biliyoruz. Onun için Sibel’in sağlık sorunlarını da göz önünde bulundurularak bir an önce serbest bırakılması gerek. Doktorları da belirtiyor hayati tehlikesi devam ediyor diye. Cezaevi koşullarında enfeksiyon kapma riski var. Bu mağduriyetin giderilmesi gerek” diye konuştu.

Çapraz, ablasının tahliye edilmesi için kamuoyundan duyarlılık gösterilmesini de istedi.

DİHA 29.07.2016

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Sayaç

  • 278.269 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: