CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

Hasta mahpus Ergin Aktaş’ın avukatı; ‘Ergin’in şartlarında gelişme yok’

Her iki kolu olmaması nedeniyle ATK tarafından “cezaevinde kalamaz” raporu verilmesine rağmen tahliye edilmeyen hasta tutsak Ergin Aktaş, kaldığı İzmir Menemen R Tipi Cezaevi’ndeki yan hücresine konulan cinsel saldırı suçundan hükümlü eski bir askerin hakaret ve sözlü tacizlerine maruz kaldı. Bu kişinin başka yere götürülmesi için yaptığı başvurular sonuçsuz kalan Aktaş’a, üstüne sütlük bir de cezaevi idaresi tarafından soruşturma açıldı.

Adli Tıp Kurumu (ATK) tarafından 3 kez “cezaevinde kalamaz” raporu verilmesine rağmen tahliye edilmeyen hasta tutsak Ergin Aktaş, sürgün edildiği İzmir Menemen R Tipi Cezaevi’nde de şartları düzeltilmediği gibi cinsel saldırı ve psikolojik sorunları olan hükümlülerin olduğu bölüme konuldu. Geçtiğimiz günlerde Aktaş’ı ziyarete giden Tutuklu Aileleriyle Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (TAYD-DER) Eşbaşkanı Av. Seda Tanrıkulu, Aktaş’ın şartlarının düzeltilmediğini ve Cezaevi 1’inci Müdürü tarafından muhatap bile alınmadığını dile getirdi.

Tanrıkulu, kaldığı hücreye halen sıcak su ve dolap verilmeyen Aktaş’ın insani ihtiyaçlarını kendisi karşılamaya çalıştığını belirtti.

İdare Ergin’e de soruşturma açtı

Aktaş’ın hücresinin yanında bulunan odaya ise cinsel saldırı suçundan hükümlü eski bir askerin getirildiğini paylaşan Tanrıkulu, hücre penceresinin önüne gelip hem Ergin’e, hem de inandığı bütün değerlere hakaretlerde bulunmasına rağmen cezaevi idaresi tarafından bu kişi ile birlikte Ergin’e de soruşturma açıldığını kaydetti. Tanrıkulu, “Ergin’in bu kişinin yanından alınması için yaptığı tüm başvurular sonuçsuz kaldı. Ergin de, biz de bu kişinin bilinçli bir şekilde oraya getirildiğini düşünüyoruz. Ergin’in odasının bulunduğu koridorda özellikle psikolojik sorunları olan hükümlüler bulunuyor. Ergin’in şartları zaten ağır ama son birkaç haftadır uyuyamıyor. Çünkü psikolojik sorunları olan insanlar uyumayıp gürültü çıkarttıklarından dolayı bu durum Ergin’i de etkiliyor” diye belirtti.

‘Ergin’in şartlarında gelişme yok’

Meclis İnsan Hakları Komisyonu’na üst üste yaptıkları başvurularının sonucunda Şartları Denetleme Komisyonu’nun cezaevine gittiğini de aktaran Tanrıkulu, Ergin’in komisyonla müdür odasında görüşmeyi kabul etmeyip, kaldığı şartları görsünler diye odasına gelmelerini istediğini kaydetti. Kaldığı hücreye gelip inceleme yapan Komisyon’un gerekenlerin yapılacağı sözü vermesine rağmen bu zamana kadar bir gelişmenin yaşanmadığını söyleyen Av. Tanrıkulu, öyle ki cezaevi 1’inci müdürünün dahi artık Ergin ile muhatap kabul etmediğini paylaştı.

‘Ergin’in tahliye edilmesi gerekiyor’

Herkesi hasta tutsaklar noktasında duyarlı olmaya davet eden Tanrıkulu, “Hasta tutsaklara yönelik uygulanan tecrit, OHAL’den sonra daha da ağırlaştı. Özellikle Tabipler Odası’na, bütün insan hakları örgütlerine, hukuk kurumlarına çağrıda bulunuyoruz. Ergin’in tutulduğu koşullar insani koşullar değil. Ergin’in tahliye edilmesi gerekiyor. Çünkü bu şartlarda yaşamını tek başına idame edemeyen durumda” dedi.

DİHA 10.08.2016

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Sayaç

  • 278.587 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: