CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

“Epilepsi hastası mahpusun durumu kötüleşiyor”

Neyle suçlandığını bilmeden 5 ayı aşkın bir süredir tutuklu bulunan öğretmen Jiyan Öztürk, yaşadığı sağlık sorunları da tutukluluğuyla birlikte arttı. Epilepsi hastası olan Öztürk, cezaevi koşullarında geçirdiği nöbetlerin arttığını belirterek, bir an önce öğrencilere kavuşacağı günü beklediğini belirtti.

OHAL kararıyla birlikte cezaevlerindeki hakları ihlalleri ve baskılar artarak devam ediyor. 165 gün önce Mêrdîn (Mardin) merkezde gözaltına alınan ve 4 günlük gözaltı süresinden sonra “Örgüt üyeliği” iddiasıyla tutuklanan epilepsi hastası öğretmen Jiyan Öztürk (26) tedavi edilemediği için epilepsi nöbetleri arttı. 5 buçuk aydır mahkemeye çıkartılmayan Öztürk, bir an önce tedavi olmak için özgürlüğüne kavuşmayı bekliyor. Zihinsel Engelliler eğitmeni ve Sınıf Öğretmeni olan Öztürk, iyileştikten sonra öğrencilerine kavuşmayı hayal ediyor.

‘İşkenceye dönüştü’

Sağlık sorunun gittikçe kötüleştiğini belirten Öztürk, ailesi aracılığı ile DİHA’ya gönderdiği mektup ile duyarlı kesimlere seslendi. Yaşadıklarını anlatan Öztürk, “4 günlük gözaltı süresince açlık ve yaşadığım yoğun stresten kaynaklı 4’üncü gün epilepsi nöbeti geçirdim. Bilindiği gibi epilepsi nöbetleri sonrası bilinç kaybı, aşırı yorgunluk, baygınlık hali gerçekleşir. Böyle bir durumda aynı akşam hasteneden getirilip savcılıktan sonra hakimin tutuklama talebi ile cezaevine gönderildim. Ne ile suçlandığımı, nasıl ifade verdiğimi dahi hatırlamıyordum” diye kaydetti. Halen dosyasının açılmadığına işaret eden Öztürk, bir eğitimci olarak her zaman demokrasi ve adaleti savunduğunu vuruladı.

Tutukluluk koşullarında hastalığının ilerlediğinin altını çizen Öztürk, “Cezaevinde bulunduğum süreç içerisinde hastalığım ağırlaşmış olup, yaşamım işkence halini almıştır. Geçirdiğim her nöbet sonrası bilinç bulanıklığı, yüksek ateş, tansiyon ve vücuttaki şiddetli ağrılar durumu daha tehlikeli hale getirmiştir. 2 hafta da bir nöbet geçiyor, hastanelik duruma geliyorum. Fakat götürüldüğüm hastanede (siyasi tutsaklığımdan mıdır bilinmez) yeterince ilgilenilmiyor, cevap olunmuyor. Bu hastalıkta ilaç ve dozu çok önemlidir. Hastaneye her götürüldüğümde ilaçlarım değiştiriliyor veya dozu arttırılıyor. İlaç teşhisi konulamadığından da hastalığım içinden çıkılmaz bir hal alıyor, olumsuz yönde etkiliyor. Daha önce tedavi olduğum bu konuda uzman hastanede tedavimi devam etmek istiyorum.”

‘Hasta bir bireyin cezaevinde bulundurulması anayasal bir suçtur’

Cezaevinin fiziksel şartlarının sağlık durumunu tetiklediğinin altını çizen Öztürk, ülkenin ileri gelen akademisyenleri, aydın, avukat ve öğretmenlere duyarlılık çağrısında bulundu. Öztürk yazısını şöyle sonlandırdı:

“Hukuksuz bir şekilde yargılandığı bir ülkede anayasal ve insani haklarım ne kadar yerini bulur bilemem ama şahsımda tüm kadınların, hasta tutsaklar, demokrasi savunucularının adil bir şekilde yargılanmalarını, demokrasiden taviz verilmemesini umut ediyorum. Bir eğitimci olarak yaşanan insan hakları ihlallerinin başta çocuklar ve kadınlar olmak üzere gelecek nesillere çok ciddi tahribatlar olacağını düşünüyor, bu tehlikenin önüne ancak demokrasiyi savunarak geçileceğine inanıyorum. Hasta bir bireyin cezaevinde tutuklu bulundurulması anayasal bir suçtur. En kısa zamanda öğrencilerime kavuşmayı umuyorum.”

DİHA 23.08.2016

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Sayaç

  • 278.366 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: