CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

Nevada Hapishaneleri HIV Pozitif Mahpusların Tecridine Son Veriyor

CARSON CITY – Federal dava uygulamasıyla birlikte, Nevada hapishane sistemindeki tecrit politikası artık uygulanmayacak. Bu politikaya göre HIV pozitif olan mahpuslar çalışma programlarının dışında tutuluyor, ancak diğer mahpuslar bu programdan hüküm sürelerinin azalması şeklinde yarar sağlıyordu.

 

Hapishaneler Amiri James Dzurenda, Ceza İnfaz Dairesi’nin, HIV veya kan yoluyla bulaşan diğer hastalıklar nedeniyle, bir mahpusun genel nüfustan farklı olarak bir işe sahip olmasını veya yerleştirilmesini desteklemeyeceklerini belirtti.

Dzurenda, hapishane yetkililerine, HIV enfeksiyonlu mahpusların durumunu infaz koruma memurlarına veya iş detaylarını tayin eden diğer çalışanlara ifşa etmemeleri yönünde talimat verdi. Ayrıca HIV pozitif mahpusların tıbbi kayıtlarının gizli tutulması gerektiğini de belirtti.

Adalet Bakanlığı avukatları, HIV bulaşması konusundaki büyük ölçüde asılsız korkulara dayalı politikaları değişmezse, Engelli Amerikalılar Yasası uyarınca devlete dava açabilecekleri konusunda Nevada başsavcısına geçtiğimiz ay uyarıda bulundu.

Avukatlar, devletin ‘tıbben gereksiz’ bir damgalayıcı tecrit politikası ile ötekileştirilmiş -bazı durumlarda tehdit ve taciz edilmiş-  HIV pozitif mahpuslara zararlarını karşılayan tazminatın ödenmesini önerdiler.

Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezine (CDC) göre, HIV (insan bağışıklık yetmezlik virüsü) AIDS’e yol açıyor; ancak el sıkışmak, aynı bardağı paylaşmak gibi birtakım olağan faaliyetler vasıtası ile bulaşması mümkün değil.

Adalet Bakanlığı’nın Engelli Hakları Bölümü Başkanı Rebecca Bond, 20 Haziran mektubunda HIV enfeksiyonlu mahpusların –ve diğer bazı ortopedik engellilerin–  sistematik olarak daha düşük korumalı hapishanelere (geçici iskan yerleri ve kısıtlayıcı uygulamalara sahip olan yerler dahil olmak üzere)  gönderilmediğinden ve buralarda çalışmaları engellendiğinden dolayı Engelli Amerikalılar Yasasının (ADA) ihlal edildiğini bildirmiştir.

Başsavcı Yardımcısı ve Sivil Haklar Bölümü Başkanı Vanita Gupta şunları söyledi: “Hiçbir mahpus HIV tanısı nedeniyle ayrı olarak iskan edilmek veya bir engelinden dolayı hapis süresinin uzamasına maruz kalmak zorunda değildir.”

Gupta sözlerine şu şekilde devam ediyor: “Nevada’daki ciddi ve uzun soluklu reformalar yalnızca politikada, pratiklerde ve prosedürlerde sistematik değişiklikler değil, aynı zamanda engelli bireyler hakkında asılsız basmakalıp endişeler ve varsayımlar ile mücadele gerektirecektir.”

Nevada yasaları, darp edilme (müessir fiil), cinsel aktivite veya yasadışı uyuşturucu kullanımı ile virüsün bulaşma riski mevcutsa, HIV enfeksiyonlu mahpusların diğer mahpuslardan ayrılması gerektiğini vurguluyorlar.

Vali Brian Sandoval’ın Personel Şefi Mike Willden, Nevada yasasında federal tüzüğe uyan değişikliklerin olması gerektiğini dile getirdi.

Adalet Bakanlığı Indian Spring’te bulunan Nevada Hapishanesi’nde (High Desert State Prison) 2 mahpustan gelen şikâyetler üzerine Engelli Amerikalılar Yasası’na (ADA) uygunluk kapsamında bir inceleme başlattı. 30’un üzerinde mahpus ve 20’nin üzerinde hapishane memuru ile yapılan görüşmeler sonucunda, Bakanlık Nevada’da uygulanan “benzeriyle ya da yalnız yerleştirme” politikasıyla “damgalanan HIV pozitif mahpusların özel durumlarının Nevada Ceza İnfaz Kurumu çalışanlarına ve mahpuslarına ifşa edildiği” sonucuna vardı.

Sonuç itibariyle, Bakanlığın belirttiği üzere “HIV enfeksiyonlu mahpuslar, yersiz korkular veya önyargılar sebebiyle mahpuslar tarafından potansiyel zararlı olarak görülüyorlardı” ve de “HIV pozitif mahpuslar taciz ve tehdit ile karşılaşıyorlardı.”

Bakanlık, Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezinin (CDC) HIV’in “aynı tuvaleti, tabağı ve bardağı paylaşmak,  el sıkışmak, sarılmak, dokunmak, hapşırmak, öksürmek veya HIV enfeksiyonu olan bir kişinin tükürüğüne, gözyaşına veya terine maruz kalmak gibi olağan faaliyetler yolu ile bulaşamayacağı” sonucuna vardıklarını bildirmiştir.

Nevada politikası HIV enfeksiyonlu mahpusların fiilen hapishane mutfağında çalışmasına izin vermektedir.

Ancak, Nevada Ceza İnfaz Kurumu’nun bazı çalışanlarının yürürlükte olan politikadan habersiz olduğu veya politikayı kasten ihlal ettiği raporda bildirilmiştir. Bu rapora göre, bazı HIV enfeksiyonlu mahpusların işleri hastalıklarının öğrenilmesi ile birlikte sonlandırılmıştır.

The Associated Press bu rapora katkıda bulunmuştur.

Çev. Gizem İnan

06.07.2016

Haberin orijinali için: https://lasvegassun.com/news/2016/jul/06/nevada-prisons-ending-segregation-of-hiv-positive/

 

 

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Bilgi

This entry was posted on 08 Eylül 2016 by in Uncategorized.

Sayaç

  • 278.269 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: