CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

“Acil hasta tutuklunun sevki 3 ay sonraya veriliyor”

Van T Tipi Kapalı Cezaevi’nde bulunan muhabirimiz Selman Keleş, revire çıkarılan hastalara muayene edilmeden ilaç verildiğini ve acil hastaların sevkinin 3 ay sonraya tarih verildiğini bildirdi.

Haber takibinde çektiği fotoğraflar suç unsuru sayılarak “Örgüt üyesi olma” iddiasıyla 31 Mart’tan bu yana tutuklu bulunan Van muhabirimiz Selman Keleş, bulunduğu Van T Tipi Kapalı Cezaevi’nde yaşanan hak ihlallerini yazdı.

‘MUAYENE EDİLMEDEN İLAÇ YAZILIYOR’

Kısa süre önce faaliyete geçmesine rağmen adı sık sık gündeme gelen cezaevinde, hak ihlallerinin tavan yaptığını yazan Keleş, 2 haftada bir revire çıkarılan hastalara muayene edilmeden ilaç verildiğini belirtti. Acil olarak hastaneye sevki istenilen tutukluların sevkinin yapılmadığını ya da 3 ay sonrasına tarih verildiğini vurgulayan Keleş, mektuplara 1 ayı aşkın süre el konulduğunu ve ailelerden gelen kargoların ise “OHAL” gerekçesiyle verilmediğini paylaştı.

ÖZGÜRLÜKÇÜ DEMOKRASİ VE CUMHURİYET’E KEYFİ ENGEL

Özgürlükçü Demokrasi ve Cumhuriyet gazetelerinin sık sık keyfi uygulamalara takılarak tutuklulara verilmediğini kaydeden Keleş, Kürtçe yayın yapan tek gazete Rojeva Medya’nın ise “Her sayısında örgüt propagandası içeriyor” iddiasıyla aboneliğinin yapılmadığını dile getirdi.

GÖRÜŞLERDE İNCE ARAMA

Mektupta, “açık ve kapalı görüşlere gelen tutukluların aileleri önce, gardiyanların hakaretlerine maruz kalıyor sonra ise ince aramaya tabi tutuluyor” denildi.

‘DOKTOR MUAYENE ETMEDEN TEŞHİS KOYUYOR’

Cezaevinde bulunan tutukluların yaşadıkları ve dile getirdiklerini de mektubunda yer veren Keleş, şunları aktardı:

“Bine yakın tutuklunun bulunduğu cezaevinde hasta tutuklulara önem verilmezken, yaşadıkları sağlık sorununa dikkat çeken tutuklulardan Serhat İlhan, ‘2 haftada bir revire çıkarılıyorum. O da maalesef uzun koridorlarda gardiyanlar eşliğinde uzun bir yürüyüş yapmaktan öteye geçmiyor. Çünkü doktor muayene etmiyor, iki metre uzaklıkta ‘Neyin var’ diyen doktor bizi dinlemeden kafasına göre ilaç yazıyor. Muayene etmeden nasıl teşhis koyuyor anlamış değiliz. Adeta düşman gibi görülüyoruz. En önemli sorunlardan biri de doktor eksikliğidir. Ömer Koç isimli yurttaş kalp krizi geçirdi, doktor yerine gardiyanlar geliyor. Gelen gardiyanlar ise duruma yabancı kalıyorlar. Bine yakın tutuklunun bulunduğu cezaevinde 2 doktor bir sağlık personeli bulunuyor’ dedi.

YASAKLAR KEYFİ, OHAL BAHANE!

OHAL’le birlikte yaşanan hak ihlallerinin artışına dikkat çeken Mehmet Emin Aksu ise, Kitap ve Kürtçe gazete olan Rojeva Medya gazetesinin kendilerine verilmediği söyledi. Aksu, ‘Mektuplarımız aylar sonra veriliyor. Spor gibi etkinliklerden ise 45 dakika gibi bir süre içerisinde 15 günde bir bazen çıkarılıyoruz. Bunların tamamı tamamı keyfi uygulamalar ama OHAL bahane ediliyor. Son dönemlerde sık sık keyfi sürgünler yaşanıyor ve cezaları 1 yılın altına inen arkadaşlarımızın ilçelerde ki açık cezaevine gönderilmesi gerekirken gönderilmiyor. Bu vicdani ve ahlaki değildir. Bu keyfi uygulamaları kabul etmiyor ve etmeyeceğiz.”

Tutuklular kamuoyuna duyarlılık çağrısında bulundu.
dihaber 12.06.2017

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Sayaç

  • 278.271 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: