CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

” Şuuru kapanırsa müdahale ederiz”

Sağlık Bakanı Ahmet Demircan, açlık grevinde olan Nuriye Gülmen’i 5 uzman doktorun takip ettiğini ancak tedaviyi kabul etmediği için hiçbir müdahalede bulunmadıklarını belirterek, “Ancak şuur kapanması olursa bize yasalar izin veriyor ve müdahale hakkını kullanıyoruz” dedi.

Kanun Hükmünde Kararname ile (KHK) işlerinden ihraç edildikten sonra başlattıkları açlık grevi eyleminin 252’nci gününe giren akademisyen Nuriye Gülmen ve öğretmen Semih Özakça’nın sağlık durumu, Sağlık Bakanlığı bütçesinin görüşüldüğü Plan Bütçe Komisyonu’nda gündeme geldi. Gülmen, Ankara Numune Hastanesi’nde tutulurken, Özakça ise ev hapsinde tutuluyor.
Komisyon üyelerinin soruları üzerine konuşan Sağlık Bakanı Ahmet Demircan, “Nuriye Gülmen Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde yatıyor. Ekim’in 10’undan beri, mahkûm servisinde gözetim altında tutuluyor. Her gün 5 uzman doktordan oluşan heyet kendisiyle görüşüyor. Takibi için bir heyet oluşturduk. Tedavi ve tetkiklerin yapılması gerektiği hakkında görüşülüyor ancak hiçbir şekilde tedaviyi kabul etmiyor” dedi.
Bu esnada “İş yerine dönse, hiç uğraşmasanız. Bundan daha kolay ne var?” diye seslenen HDP Milletvekili Sibel Yiğitalp’e Bakan Demircan, “Sağlık Bakanı olarak, bana emanet edilmiş. Yargının konusu” yanıtı verdi.
Bakan Demircan, Gülmen’in sağlık durumunun sorulması üzerine ise şöyle dedi:
“Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararına göre, şuuru açık olduğu sürece ne tetkik yapabilmek için kan alabiliyoruz ne de bir tedavi için girişimde bulunabiliyoruz. Şuuru açık hastanın, kendisiyle her gün görüşüyoruz izin verirse, sağlığının son durumunu gözleme dışında, bir hekim grubu ancak müsaadeyle bakabiliyor. Yoksa gelip ne kilosunu tartabilirsiniz… Bizim yapacak bir şeyimiz yok. Ancak şuur kapanması olursa bize yasalar izin veriyor ve müdahale hakkını kullanıyoruz.”
Mezopotamya Haber 15.11.2017

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Bilgi

This entry was posted on 15 Kasım 2017 by in Güncel: Cezaevlerinde Açlık Grevleri, Genel Hasta Hakları, Genel Mahpus Hakları and tagged , , , , , , , , , , , , , , , , , , , .

Sayaç

  • 278.269 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: