CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

“Hasta mahpus, başhekimin ‘cezaevinde kalamaz’ raporuna rağmen cezaevinde”

Haber Kaynağı : https://www.evrensel.net/haber/383064/hasta-mahpus-bashekimin-cezaevinde-kalamaz-raporuna-ragmen-cezaevinde

Hasta mahpus HDP Eski Sakarya İl Eş Başkanı Mehmet Bayram, bir buçuk yıldır hapishanede. Babasının tam donanımlı bir hastanede hükmünü sürdürmesi ya da cezasının ev hapsine çevirilmesi konusunda Başhekimliğin yazılı raporu olmasına rağmen işlem yapılmadığını söyleyen Umut Bayram, babasının yaşının ve hastalıklarının göz önünde bulundurularak hükmünün ev hapsine çevrilmesini istedi.

Kalp, şeker, tansiyon ve böbrek yetmezliği hastası olan 74 yaşındaki HDP Eski Sakarya İl Başkanı Mehmet Bayram, sosyal medyadaki haber paylaşımları sebebiyle “Örgüt propagandası yapmak” ve “Cumhurbaşkanına hakaret” suçlamasıyla bir buçuk yıldır hapishanede. Tutuklanmadan önce kanser nedeniyle ameliyat olan ve vücudundan tümör alınan Mehmet Bayram, kalbinden daha önce anjiyo olmuş, 3 damarda tıkanıklık tespit edilmiş ve mahpusluk sürecinde de iki kez kalp krizi geçirmiş. Hasta mahpus Mehmet Bayram’ın durumu hakkında oğlu Umut Bayram’la görüştük.

HAPİSHANEDE SAĞLIK KONTROLLERİ YAPILMIYOR

Babasının hapishaneye girmeden bir yıl önce kanser ameliyatı olduğunu ve 6 ayda bir düzenli kontrole gitmesi gerektiğini aktaran Bayram, “Babamın 20 senedir şeker hastalığı var. Gözaltında tutukluyken Bandırma Cezaevi’nde kalp krizi geçirdi. Birçok kez şeker ve tansiyonunun yükselmesiyle acile kaldırılmak zorunda kaldı. Kalp hastalığı nedeniyle hastaneye gittiği sırada yürüme zorluğu çekerek merdivenlerden yuvarlanmış ve başına darbe almış” dedi. Bayram, hapishanede yeterli sağlık kontrollerinin yapılmadığına ve insani yaşam özgürlüğünün bulunmadığına dikkat çekti. Babasında böbrek yetmezliğinin baş gösterdiğini belirten Bayram, “Vücudunda aşırı üre birikimi nedeniyle Nefroloji bölümüne gitmesi gerekirken ‘yakın bölgede bu bölüm yok’ bahanesiyle sağlık hizmeti alması engellendi” dedi.

“GÖNDERDİĞİMİZ TERLİĞİ BİLE VERMEDİLER”

Babasının tam donanımlı bir hastanede hükmünü sürdürmesi ya da cezasının ev hapsine çevrilmesi konusunda Başhekimliğin yazılı raporu olmasına rağmen işlem yapılmadığı söyleyen Bayram, hatta hastanenin isteği üzerine babasına gönderdikleri terliklerin bile kendisine teslim edilmediğini dile getirdi. Umut Bayram babasının yüksek tansiyon nedeniyle gittiği hastane dönüşünde Akhisar T Tipi Cezaevi gardiyanları tarafından “Sen devletin aracını boşa mı işgal ediyorsun” diyerek saldırıya uğradığını da söyledi. Bununla ilgili dava açıldığını aktaran Umut Bayram, mahkemenin takipsizlik kararı verdiğini ve üzerinin örtülmeye çalışıldığı vurguladı.

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Bilgi

This entry was posted on 23 Ağustos 2019 by in Uncategorized.

Sayaç

  • 278.269 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: