CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

“‘Hasta mahpus Ergin Aktaş derhal serbest bırakılsın’”

Mezopotamya Haber Ajansı’nın haberine göre İHD İzmir Şubesi, iki kolu olmaması nedeniyle Adli Tıp Kurumu tarafından 5 kez “cezaevinde kalamaz” raporu verilmesine rağmen tahliye edilmeyen hasta mahpus Ergin Aktaş’ın durumuna dikkati çekerek serbest bırakılmasını istedi. İnsan Hakları Derneği (İHD) İzmir Şubesi Cezaevi Komisyonu üyeleri, “Hasta tutsaklar serbest bırakılsın” talebiyle Konak ilçesi eski Sümerbank önünde açıklama yaptı. “Ağır hasta mahpuslar ölüyor” pankartının açıldığı eylemde, 26 Temmuz’da Metris R Tipi Hapishanesine gönderilen ve iki kolu olmaması nedeniyle Adli Tıp Kurumu tarafından 5 kez “Cezaevinde kalamaz” raporu verilmesine rağmen tahliye edilmeyen hasta mahpus Ergin Aktaş’ın durumuna dikkat çekildi. Açıklamaya Halkların Demokratik Partisi (HDP) milletvekilleri Musa Piroğlu, Habib Eksik, Mahmut Toğrul ve çok sayıda sivil toplum örgütü temsilcisi destek verdi. Açıklamayı İHD Şube Yöneticisi Cemile Karakaya yaptı.

‘AKTAŞ’IN YAŞAMI TEHLİKEDE’

Ruhsal ve bedensel rahatsızlıkları olan mahpusların kaldığı R Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumlarının, tedavi veya rehabilitasyona imkân sağlayacak koşullara sahip olmadığını ifade eden Karakaya, hasta mahpusların sağlık hizmetlerine erişiminin mümkün olmadığını söyledi. Metris R Tipi Hapishanesinde bulunan Ergin Aktaş’ın yaşamının tehlike altında olduğunu belirten Karakaya, “1988 doğumlu Ergin Aktaş’ın sol kolu dirsekten sağ kolu da bilekten kesiktir. Kafatasında çizik olduğu için konuşmakta zorlanıyor ve unutkanlık yaşıyor. Menemen R Tipi Hapishanesi’ndeki koşulların uygun olmaması; nemli, rutubetli ve tuvaletlerin açıkta olması, bundan dolayı yoğun lağım kokusuyla yaşamak zorunda kalması ayrıca kış boyunca soğuk su ile duş almak zorunda kalması onda yeni birçok hastalığın oluşmasına neden olmuştur. Bu hastalıkları, gittiği hapishanelerde de sürekli ve tam tedavi edilmediği için ilerlemiş ve yaşamını tehdit eder hale gelmiştir. Bu hastalıkların bu hale gelmesi, yanlış teşhis ve buna bağlı tedavinin yapılması sonucudur” şeklinde konuştu.

‘R TİPLERİ KURULUŞ AMACINA UYGUN ÇALIŞSIN’

Aktaş’ın tüberküloz teşhisi nedeniyle günde 10 farklı ilaç kullandığını belirten Karakaya, şunları söyledi: “Aktaş, şu anda, üç ağır hasta mahpusla kalmaktadır. Deyim yerindeyse biri diğerinin eli öteki de diğerinin ayağı olmaktadır. Yaşamları çok zordur ve insan onuruna kesinlikle uygun değildir. Bir kez daha Adalet Bakanı’na sesleniyoruz ağır hasta mahpuslar serbest bırakılsın. R Tipi Hapishaneler kuruluş amacına uygun çalışsın. Aktaş serbest bırakılsın.”

Haber Kaynağı :http://mezopotamyaajansi20.com/tum-haberler/content/view/70530

One comment on ““‘Hasta mahpus Ergin Aktaş derhal serbest bırakılsın’”

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Bilgi

This entry was posted on 01 Ekim 2019 by in Uncategorized.

Sayaç

  • 278.269 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: