CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

“Yüzde 70 engelli Cuma Tek derhal serbest bırakılsın”

Mezopotamya Haber Ajansının haberine göre Hasta Mahpuslara Özgürlük İnisiyatifi, eylemlerinin 265’inci haftasında yüzde 70 engelli hasta mahpus Cuma Tek’in serbest bırakılmasını istedi. Hasta Mahpuslara Özgürlük İnisiyatifi, eylemlerinin 265’inci haftasında İnsan Hakları Derneği (İHD) Ankara Şubesi önünde basın açıklaması yaptı. “Hasta mahpuslar derhal serbest bırakılsın” pankartının açıldığı eylemde açıklamayı İHD Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyesi Nuray Çevirmen yaptı.

YÜZDE 70 ENGELLİ 27 AYDIR HAPİSHANEDE

Van Yüksek Güvenlikli Kapalı Cezaevi’nde kalan Cuma Tek’in durumuna dikkati çeken Çevirmen, yüzde 70 engelli olan hasta mahpus Tek’in 27 aydır mahpus olduğunu ifade etti. Hasta mahpus Tek’in 1997 yılında mayın patlaması sonucunda sağ ayağının koptuğunu, şarapnel parçalarının gözüne girmesinden kaynaklı sağ gözünde görme yetisinin de olmadığını söyleyen Çevirmen, “Sağ kolunu da şarapnel parçalarından dolayı kısmen kullanabilmektedir. Olmayan ayağının yerine protez ayak kullanmaktadır. Protezin takılı olduğu bölgede kullandığı malzemelerden dolayı, ayak kısmı, kaval kemiği bölgesi ve kesilen bölge sürekli iltihaplanmaktadır, iltihaplı bölge sürekli olarak kendisine sıkıntı yaratmaktadır” dedi.

‘İKAMETGAHI DIŞINDA BİR HAPİSHANEDE TUTULUYOR’

Çevirmen, Tek’in yaklaşık 3 aydır her iki kulağından da rahatsız olduğunu ve doktor tarafından hastalığının kronik olduğu söylenerek ömür boyu kullanacağı ilaçların verildiğini belirtti. Tek’in yüzde 90 oranında raporlu zihinsel ve fiziksel engelli bir ağabeyinin olduğunu aktaran Çevirmen, şunları söyledi: “Ağabeyinin bakımından kendisi sorumludur ve bu bakımı için üzerine kayıtlıdır. Ancak hapishaneye girdiğinden dolayı bu sorumluluğunu yerine getirememektedir ve dışarıda ağabeyine bakacak başka kimsesi bulunmamaktadır. Tek’in ailesi Hakkari Çukurca ilçesinde ikamet etmektedir. Ailesinin geliş gidişleri de mümkün olamamaktadır. En büyüğü 10 yaşında olmak üzere 4 küçük çocuğu olan Cuma Tek ikametgahı dışında bir hapishanede tutularak bu anlamda da mağdur edilmiştir.” Tek’in 24 aylık cezasının kaldığını belirten Çevirmen, sağlık problemleri ve engellilik durumundan dolayı denetimli serbestlik koşullarından yararlandırılmasını ve derhal serbest bırakılmasını istedi.

Haber Kaynağı :http://mezopotamyaajansi20.com/tum-haberler/content/view/70541

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Bilgi

This entry was posted on 01 Ekim 2019 by in Uncategorized.

Sayaç

  • 278.269 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: