CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

Ankara’dan Hasta Tutuklu Engin Aydınalp için Seslendiler

Pir haber Ajansı’nda yayımlanan habere göre;

İnsan Hakları Derneği Ankara Şubesi Hasta mahpuslar İnisiyatifi 287. haftasında Samsun-Bafra T Tipi Kapalı Hapishanesi’nde kalan hasta mahpus Engin Aydınalp’in durumuna dikkat çekti. İHD Ankara Şubesi Hasta Tutsaklar İnisiyatifi adına basın metnini okuyan Şube Eş Başkanı Fatin Kanat, hasta mahpuslar sorunun Türkiye’nin en büyük ve en görünmez meselesi olduğunu söyledi.

Kanat, hapishanelerde yaşanan hak ihlallerine dikkat çekerek , Sincan Kadın Kapalı Cezaevi’nde yaşamına son veren hasta mahpus Aysel Koç’un ölüme sürüklendiğini söyledi.

“%40 FELÇLİ DURUMDASIN”

Samsun-Bafra T Tipi Kapalı Cezaevi’nde kalan hasta mahpus Engin Aydınalp’in durumuna dikkat çekmek için bir araya geldiklerini söyleyen Kanat, Aydınalp’in sağlık durumu bilgisini paylaştı:

“28 yıldır hapishanede bulunmaktadır ve yaklaşık 2,5 yılı kalmıştır. Çocukken geçirdiği omurilik kanseri dolayısıyla sırtından tümör alınmış ve 2 yıl felçli kaldıktan sonra iyileşmiştir. Hapishane’deki ilk 15 yılında buna dair bir sorun yaşamamıştır. Ancak hapishanede tüberküloz ve zatürre geçirmiş, akciğerlerinden ameliyat olmuş, hala da kısmen solunum yetmezliği çekmektedir.

İlk 15 yıldan sonra bacakları yavaş yavaş ağırlaşmaya ve yıllar geçtikçe yürüme sorunu yaşamaya başlamıştır. Defalarca da hastaneye gitmiş, tetkikler yapılmış ve mutlak ameliyat gerektiği söylenmiş, fakat ameliyat bölgesi riskli olduğundan ameliyatın felç ile sonuçlanabileceği kendisine anlatılmıştır. 1,5 yıl önce Bafra Devlet Hastanesi Beyin Cerrahi doktoruna gitmiş, tetkikler yapılıp MR çekildikten sonra doktoru “Ameliyat olmazsan felçle sonuçlanabilir. Bacağın gittikçe daha fazla ağırlaşacak, hareket yeteneğini kaybetmeye başlayacaksın. Zaten şu an da %40 felçli durumdasın, ameliyat olman gerekiyor fakat çok riskli olduğunu da, ameliyatın felce yol açabileceğini de bilmen gerekir” demiş ve kararını verdiğinde ameliyatı yapabileceklerini ifade etmiştir. Ancak risklerden dolayı o zaman ameliyat olmak istememiştir. Geçen sürede bacakları daha fazla ağırlaşmış, ciddi şekilde yürüme sorunu yaşamakta, yürürken bir yerlere tutunmak zorunda kalmaktadır. Ayrıca bacaklarda incelme oluşmuş, ağrılar çekilmez halde artmaya başlamış ve belden aşağısını hissetmiyor. Yarı felçli durum yaşamakta, kendi işlerini yapamamaktadır.”

Her gün durumu ağırlaşan ve yürümemez halde olan hasta mahpus Engin Aydınalp’in cezasının ertelenmesi ve serbest bırakılması çağrısı yapan Kanat, tüm hasta mahpuslar serbest bırakılıncaya kadar mücadele edeceklerini söyledi.

haber kaynağı :https://www.pirha.net/ankaradan-hasta-tutuklu-engin-aydinalpin-icin-seslendiler-207174.html/07/03/2020/

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Bilgi

This entry was posted on 12 Mart 2020 by in Uncategorized.

Sayaç

  • 278.269 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: