CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

“Şırnak Hapishane raporu: Koronavirüse karşı önlem alınmadı”

İHD Şırnak Şubesi Hapishane Komisyonu’nun kentteki hapishaneye ilişkin hazırladığı raporda, çok sayıda hak ihlaline yer verildi. Mahpuslar, koronavirüs tehdidi karşısında hapishanede herhangi bir önlemin alınmadığını belirtti. İnsan Hakları Derneği (İHD) Şırnak Şubesi Hapishane Komisyonu üyesi avukatlar, Şırnak T Tipi Kapalı Cezaevi’ndeki mahpuslarla yaptıkları görüşmelere ilişkin hazırladıkları raporu yayımladı. Raporda, mahpusların birçok hak ihlaline maruz kaldığı ve koronavirüs (Kovid-19) tehdidine karşı herhangi bir önlem alınmadığı belirtildi. Raporda mahpuslarla yapılan görüşmeler şu şekilde sıralandı: “Mahpus Musa Külter: 16 Ocak 2018’de “örgüt üyesi olmak” suçundan hapishaneye girdim. Siyasi koğuşta kaldığımız için bize daha sert davranıyorlar. Taleplerimizi iletiyoruz ama karşılamıyorlar. Gardiyanlar keyfi tutanak tutuyorlar. Görüş sırasında ailelerimize karşı saygısız davranıyorlar. Aylık üç defa koğuş araması yapılıyor. El konulan eşyalarımıza tutanak tutulmadan el konuluyor. Sosyal aktivite neredeyse yok. Sadece spor aktivitesi var, onda da sıkıntı yaratıyorlar. Atölye ve hobi gibi faaliyetler şu an izin verilmiyor. Yemeklerimiz az, hijyenik değil, süt ve süt ürünlerine ulaşmakta zorluk çekiyoruz. Kantin fiyatları fahiş miktarda fazladır. Kantindeki eşyalar pahalı satılıyor, sadece pahalı olanlar getiriliyor, sebze ve meyveler pahalı ve taze değil. Elektrik faturasını biz ödüyoruz. Koğuş aylık 180-200 TL civarında elektrik faturası ödüyor.

HASTA MAHPUSLAR

Hasta mahpuslar var. Yahya Altun 87 yaşında. 3 aydır bu hapishaneye geldi ancak toplamda 3 yıldır hapishanede olduğunu biliyorum. Adli tıp raporunun sonucu bekleniyor deniliyor bize. Necmeddin Orman yaklaşık olarak 65 yaşında. Tansiyon hastasıdır, vücudunun birçok yerinde platin var. Yürümekte zorlanıyor, koğuş arkadaşları ona yardım ediyor. Osman Fidan’ın mide rahatsızlığı var, sindirim de zorlanıyor. Hapishane yemeklerini yiyemiyor. Celal İnedi’nin safra kesesinde taş var, sık sık sancıları oluyor. Tedavi edilmesi gerek.

HERKES YIKANAMIYOR

Televizyonda sadece ana akım medyaya yakın yayın yapan kanallar çekiyor. Cumhuriyet gazetesini alabiliyoruz, fakat tüm taleplerimize rağmen Yeni Yaşam Gazetesi verilmiyor. Kişi başına 10 kitaba izin veriliyor. Sıcak su haftada iki gün veriliyor. Normalde 1 saat veriliyor ancak 10 dakikadan sonra su soğuyor. Herkes yıkanamıyor. İki haftada bir yıkanabiliyoruz. Bir de sıcak su saatinde telefona çıkarıyorlar. Bu nedenle ikisinden birini tercih etmek zorunda kalıyoruz. Ayrıca kuyu suyu içiyoruz, su da çok kireçli.

FİZİKİ SALDIRI

Hastaneye ulaşamıyoruz. Sevk yapmak istiyoruz, fakat sevki çok zor yapıyorlar. Sevk yaptıklarında muayeneyi kelepçeli yaptırmak isteyince arkadaşlar kelepçeli muayene olmak istemiyor. Bu nedenle tedaviler aksıyor. Hapishane müdürü ile görüşmek için dilekçe veriyoruz, ancak bizimle görüşmüyor. Müdürün hazır olmadığı bahane ediliyor. Hastanede kelepçeli muayeneyi kabul etmeyen Yılmaz Uğur adlı arkadaşımıza dönüşte gardiyanlar tokat atıp fiziki saldırıda bulundular. Tarafsız koğuştan siyasi koğuşa gelmek isteyenler sürgün tehdidi ile karşı karşıya kalıyorlar. Yeni gelenlere de bağımsız koğuşa geçmek üzere baskı yapıyorlar. Tüm hapishanede 3 aydır iç posta engelleniyor. Bazı adli mahpusların yaptığı hareketler nedeniyle tüm hapishanede iç mektuplaşma engelliyor şu an.

AİLELERE ‘TERÖR’ AYRIMI!

Mahpus Veli Encü: Ben yaklaşık bir yıldır mahpus bulunuyorum. Bu süre zarfında özellikle yaklaşık 3 ay önceye kadar 13 kişilik koğuşlarda 20 kişi kalıyorduk. Ancak şu anda herkes kendi ranzasında yatıyor. Açık görüşlerde ailelerimiz içeri alınırken aramalarda “terör aileleri” şeklinde bir ayrıma tabi tutulup, ayrı bir muamele ile karşılaşıyorlar. Ailelerimize ince aramalar yapılıyor. Bundan kaynaklı yığılmalar oluyor ve bu sırada görüş saatinde bizi görüş odasına aldıktan sonra bekletiyorlar. Bir saatlik görüş süresinden yaklaşık 20-30 dakika bu şekilde beklemekle geçiyor. Aynı şekilde kapalı görüşlerde telefonlar bozuk olduğundan (1 ve 2 numaralı salonlarda ) görüşmeler sağlıklı gerçekleştirilemiyor. Ses tam olarak aktarılamıyor ve alınamıyor.

DARP VE HAKARET

Bizimle beraber kalan Osman Fidan mide rahatsızlığı yaşıyor, buna bağlı olarak diyet listesi verilmişti, ancak bu listeye uygun yemekler verilmiyor. Örneğin yemekte makarna varsa Osman makarnalar baharatlı olduğu için kendi imkanı ile makarnaları yıkadıktan sonra yiyebiliyor. Havalandırma ya da görüş ve benzeri durumlar için koğuşlardan çıkınca hem çıkış hem de girişlerde kimlik sorgusu yapılıyor. Hastane sevklerinde kollarımızı duvara dayayıp o şekilde beklememiz isteniyor. Karşı çıkınca hakaret ediliyor. Bu konuda Yılmaz Uğur isimli arkadaşımız revir sırasında askeri nizamda tek sıra halinde bekletilmeye ve diğer mahpuslarla konuşmanın yasaklanmış olmasına karşı çıkmıştı. Ancak bunun üzerine gardiyanlar tarafından darp edilip ve hakarete uğramıştı. Ayrıca bu kişi hakkında disiplin soruşturması yapılıp hücre cezası verilmiştir. İç posta engellemesi var. Taraflı koğuşlarda kaldığımız diğer arkadaşlarımıza mektup gönderemiyoruz. Hapishane iç yazışmaları yasaklanmış durumda.

ACİL ÇAĞRI BUTONU BOZUK

Herhangi bir konuda kuruma yaptığımız yazılı başvurular hiçbir şekilde işleme alınmıyor. Dilekçelerimize cevap verilmiyor. Haftada bir spor aktivitesine izin veriliyor. Bu aktivitelerde genelde görüş gününe denk geldiği için gidemiyoruz. Koğuşlarımızda bulunan “acil çağrı butonu” bozulmuş ve 3 aydır tamir edilmemiş. Koğuşlarda olabilecek acil durumlarda kapılara vurmak zorunda kalıyoruz bu şekilde geç dönülüyor ve bu konuda büyük bir risk söz konusu. Kantinlerde kişisel ihtiyaçlarımız için istediğimiz ürünler bulunmuyor. Dışarıdan almamız yasak olan bu eşyalara erişemiyoruz.

KOĞUŞLARDAKİ MAHPUS SAYISI

Mahpus Agit Bilik: 13 Şubat 2016’da ‘Örgüt üyesi olmak’ suçundan hapishaneye girdim. Koğuşun normal kapasitesi 10, ancak 14 kişi kalıyoruz. Yemek az hijyenik değil, içinden kıl ve taş gibi şeyler çıkıyor. Görüş sırasında ailelerimize karşı saygısız davranıyorlar, bağırıyorlar, ailelerimize “teröristlerle” niye görüşüyorsunuz diye ithamlarda bulunuyorlar. Salih Kutlu’nun kafasında kist var.

KORONAVİRÜS İDDİASI

Hastaneye ulaşamıyoruz. Sevk yapmak istiyoruz, fakat sevki çok zor yapıyorlar. Sevk yaptıklarında muayeneyi kelepçeli yaptırmak isteyince arkadaşlar kelepçeli muayene olmak istemiyor. Bu neden ile tedaviler aksıyor. Hapishanede koronavirüs tehlikesi var, hapishaneye bulaştığına dair iddialar var. Ancak şu ana kadar herhangi bir tedbir alınmadı. Revire her çıktığımızda farklı şikayetler olmasına rağmen herkese aynı ilacı veriyorlar. Sadece ağrı kesici veriyorlar.

HASTANEDEN GELEN MAHPUS DARP EDİLDİ

Hapishaneye girişte sadece donla bırakıp çıplak arama yapıyorlar. Yılmaz Uğur adlı arkadaşımızı acil hastaneye götürdüler, dönüşte gardiyanlar tokat atıp fiziki saldırıda bulundular.

GÖREVLİLER PROVAKE EDİYOR

Mahpus Mazlum Güzel: 11 aydır hapishanedeyim. Koğuş dar ve 2 pencereli. Kantinde eşya olmadığı gerekçesiyle ihtiyaçlarımızı karşılayamıyoruz. Kahvaltı az veriliyor ve doyurucu değil. Sıcak su haftada iki kere veriliyor, 1 saat vereceğiz diyorlar, ama 10 dakikadan sonra sıcak su kesiliyor. Hapishane görevlileri provakatif bir tutum sergiliyorlar, temel hakkımız olan durumlarda bile tutanak tutuyorlar. Disiplin cezaları veriyorlar. Hücre cezası, telefon cezası ve görüş yasağı gibi. Tarafsız koğuştan siyasi koğuşa geçiş engelleniyor, sürgün ederiz şeklinde tehdit ediliyor. Bunu bizzat Müdür ile görüştüm. Müdür Adalet Bakanlığınca bir genelge olduğunu, bu uygulamayı buna dayandırdıklarını söyledi.

HEPATİT B HASTASIYIM

Haftada bir kapalı görüş 1 saat, ayda bir açık görüş 45 dakika. Ailem Diyarbakır’da kalıyor. Diyarbakır’a veya yakın bir yere nakil istedim ancak yer yok diye reddedildi. Ben kronik hepatit B hastasıyım, astımım var. Ameliyat için tahlil verdim, ama iki aydır tahlil sonuçları gelmemiş. Benim dışımda Nihat Kardaş diye bir hasta var. Kalp spazmı geçirmiş, akciğerinden ameliyat geçirmiş, bronşları patlamış, durumu şu an için çok kötü değil ancak tedavi için hastaneye götürdüklerinde kelepçeli muayene dayatmışlar. O da kelepçeli muayeneyi reddetti. Bu nedenle muayene yapılmadı. Yahya Altun diye başka bir yaşlı hasta tutsak var. Daha önceden hapishanede kalamaz raporu ile tahliye edilmiş, hüküm onanınca tekrar getirildi. Lavabo ihtiyacını bile tek başına karşılayamıyor. Bir tecrit politikası ile karşı karşıyayız, ilgili makamlar bizimle iyi iletişim kurmuyor, genel anlamda odadan çıkamıyoruz.

NEDEN TUTUKLANDIĞINI BİLMİYOR İranlı mahpus Hasan Raşidi: 1,5 yıldır tutukluyum. İran’ın Çaldıran şehrindenim. İran’da müzikle uğraşıyordum. 2018 yılında Türkiye’ye Faraşin coğrafyasında klip çekmeye gelmiştim. Biz klip çekerken kolluk güçleri tarafından silahlı saldırıya uğradık. Vücudumun altı yerine kurşun isabet etti ve ağır yaralandım. Sağlık durumumdan kaynaklı hastaneye götürüldüğümde sağlık durumum hakkında bilgilendirilmiyorum. Neden tutuklandığımı dahi bilmiyorum. Bazı personeller aile görüşlerini keyfi uyguluyor. Yine diğer tutuklular Mehmet Demir, Veli Şen ve Serhat Şevişoğlu da benzer hak ihlallerinden bahsetti.”

‘KOVİD-19 İÇİN EK ÖNLEM ALINMIYOR’ İHD avukatları tespitlerini ise şöyle sıraladı: * Şırnak T Tipi Cezaevi’nde çok ciddi bir su sorunu mevcuttur. Mahpuslar su sorunundan dolayı iki haftada bir banyo yapabilmektedir. * Kantinde birçok zaruri eşya bulunmamakta, satılan eşyalar ise fahiş sayılacak derecede yüksek bir fiyata satılmaktadır. * Koğuşların elektrik faturaları çok fazla gelmektedir. * Hapishane idaresi tarafından mahpuslara 10 adet kitap sınırlaması uygulanmakta, kitaplara ve defterlere aramalarda el konulmaktadır. * Mahpuslarca koronavirüs (KOVID-19) salgınına karşı herhangi ek bir tedbir alınmadığı belirtilmektedir. * Hapishane yemekleri hijyenik olmadığı gibi mahpuslara doyabilecekleri ölçüde verilmemektedir. * Hapishane idaresi mahpuslarla iletişim kurmamakta, mahpusların hapishane sorunları diyalogsuzluk nedeniyle çözümsüz kalmaktadır. * Aile ziyaretlerinde bazı gardiyanlar tarafından mahpus yakınlarına kötü muamelede bulunulmaktadır. * Ağır hasta ve yaşlı mahpuslar tahliye edilmemekte, hastane sevklerinde sorunlar yaşanmaktadır. * Bazı koğuşlarda acil durum butonu bozulmuş ve yaklaşık üç aydır tamir edilmemiştir. * Mahpus girişlerinde çıplak arama dayatması söz konusudur. *Bazı koğuşlarda kapasitenin üzerinde mahpuslar yatmak zorunda kalmaktadır. * Aramalar çok sıkı, insanlık onuruna yakışmayacak şekilde yapılmaktadır. * Bazı gardiyanlar provokasyon yaparak, olay çıkarmaya ve siyasi mahpusları baskı altına almaya çalışmaktadır. * Koğuş değiştirme kabul edilmemekte, siyasi mahpusların başka hapishanelere sevki kabul edilmemekte ve hapishaneden hastaneye sevklerde sorun yaşanmaktadır. * Sosyal faaliyet çerçevesinde hobiye çıkma ve atölye faaliyetleri yaptırılmamaktadır. * Mahpusların diğer koğuşlardaki arkadaşlarıyla mektuplaşması cezaevi idaresince engellenmektedir. * Türkçe dışında kitap verilmediği için yabancı uyruklu mahpuslar kitaplardan faydalanamamaktadır. * Mahpusların istedikleri gazeteler verilmemekte, birkaç kanal dışında mahpusların izleyebileceği TV kanalları sınırlı tutulmaktadır.” Raporun öneri kısmında ise şu hususlar yer aldı: “* Şırnak T Tipi Hapishanelerinde insanlık onuruna yakışır muamele yapılmamakta ve mahpuslar şiddet, hakaret ve kötü muameleye ve hak ihlallerine maruz kalmakta, hasta olanların tedavileri aksatılmakta, iletişim ve bilgi edinme hakları engellenmektedir. * Hapishanelerde son dönemlerde artış gösteren işkence darp vakalarına son verilmeli, sorumlu olan kişiler hakkında soruşturma açılmalı ve cezai yaptırımlar uygulanmalıdır. * Hastaların havasız, kışın soğuk, yazın sıcak ringler ile hastaneye sevk edilmesi, hastane önlerinde ring araçları içerisinde saatlerce bekletilmesi uygulamalarına son verilmelidir. Hastaların ring araçları ile değil, ambulanslar ile hastanelere sevkleri sağlanmalıdır. Hastaların revire çıkarılmaları, hastaneye sevkleri hızlandırılmalıdır. Teşhis, tedavi ve kontrollerinin uzman doktorlar tarafından yapılması sağlanmalıdır. * Yasaklama kararı olmayan gazete ve dergilerin mahpuslara verilmesinin önündeki engeller kaldırılmalı, haber alma hakkına saygı gösterilmelidir. * Ailelerinden uzakta olan mahpusların, maddi koşullar ve hastalıklar nedeniyle gelemeyen ailelerine yakın cezaevlerine nakil talepleri kabul edilmelidir. * Hapishanelere bağımsız sağlık kurumlarının girmesine ve inceleme yapmasına izin verilmelidir. Hapishane denetiminde başta meslek kuruluşları ve insan hakları örgütleri olmak üzere ilgili kuruluşların yer alacakları şekilde yasal düzenlemeler yapılmalıdır. * Hapishane infaz sistemi ve hukuk sistemi ile bir bütünlük içinde ele alınarak değerlendirilmeli, insan haklarına, evrensel hukuk ilkelerine uygun çözümler üretilmelidir. * Koronavirüs (Kovid- 19) ile ilgili bütün kaynaklarda virüsün yayılmasını engellemek için kişisel hijyeni sağlamanın önemine dikkat çekilmektedir. Hapishanelerde mahpusların sağlıklarının korunabilmesi, bulundukları alan ve kendi kişisel temizliklerini sağlayabilmeleri için, acilen temizlik malzemelerinin kendilerine ücretsiz verilmesi sağlanarak parası olmayan mahpusların da temizlik ürünlerine erişimi sağlanmalıdır. Hapishanelerde de çevresel ve kişisel hijyenin sağlanması için gerekli önlemleri almak hastalığın yaygınlaşmasını önlemek için azami özen göstermek hapishane idarelerinin ve devletin temel sorumluğudur. Risk grubunda ve kişisel hijyenlerini sağlamakta yetersiz olan kronik hasta, engelli, yaşlı, çocuklu, hamile mahpusların adli kontrol yoluyla cezalarının ertelenmesi gündeme alınmalı aksi takdirde bu mahpusların kalabalık koğuşlar yerine kapasitesi ve hijyen koşulları uygun ortamlarda tutulmasının sağlanması, hapishanelerde görev yapan tüm personelin bilgilendirilmesi, atılması gerekli olan adımların ve uyulması gerekli olan kuralların belirlenmesi, mahpusların iletişim araçlarına erişimlerindeki kısıt dikkate alınarak ilgili personel tarafından bu bilgilerin paylaşılması, kurumda düzenli ve yeterli sayıda sağlık personelinin bulunması, tüm hapishane çalışanı ve mahpus yakınlarından olası belirtiler gösteren kişilerin testlerinin hızlı ve güvenilir şekilde yapılabilmesi için gerekli önlemlerin alınması, görüşlerin yapıldığı alanlarda mahpusların görüş haklarını ihlal etmeyecek şekilde hızla önlemlerin artırılması ve alanların sıklıkla dezenfekte edilmesi, mahpusların yakınlarıyla haberleşebilmesi için imkanların arttırılması, mahpusların sağlık kurumlarına ve hastanelere ring araçlarıyla değil, daha hijyenik ve sağlığa uygun araçlarla taşınması, sağlık gerekçesiyle alınacak önlemlerin mahpusların temel haklarını ihlal etmeyecek şekilde uygulanmasına özen gösterilmesi, hapishanelerde koronavirüs salgını ile ilgili alınan ve alınacak önlemler ile alınacak sonuçlar konusunda başta mahpusların aile ve avukatları olmak üzere kamuoyunun düzenli olarak bilgilendirilmesi gerekmektedir.”

Haber Kaynağı : https://t.co/4Zq6oFUDng?amp=1

One comment on ““Şırnak Hapishane raporu: Koronavirüse karşı önlem alınmadı”

  1. Hapiste Yaşlı
    25 Mart 2020

    Reblogged this on Hapiste Yaşlı.

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Bilgi

This entry was posted on 20 Mart 2020 by in Uncategorized.

Sayaç

  • 278.269 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: