CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

“Hapishane hasta mahpuslara form imzalatıyor”

Ödemiş Hapishanesi’nde bulunan kanser hastası Mehmet Salih Filiz’in durumu kritik. Hapishane idaresi Filiz’e, “Sorumluluğu kabul et, hastaneye git” diyerek bir form imzalatmak istedi. Daha önce yoğun bakıma kaldırılan hasta mahpus Sabri Kaya ise yeniden hastaneye kaldırıldı. Kaya şu anda yoğun bakımda tutuluyor.

Ödemiş Hapishanesi’nde bulunan kanser hastası Mehmet Salih Filiz’in hapishanede kanaması başladı. Hastane yönetimi hapishaneye bir hekim getirdi ancak hekim hastanede tedavinin yapılmasını istedi. Filiz de salgın nedeniyle hapishaneye döndüğünde 14 gün tek başına tutulacağı için kendi başının çaresine bakamayacağını söyleyerek tedaviyi reddetti. Durumu ağır olan başka bir hasta mahpus Sabri Kaya ise ikinci kez hastaneye kaldırıldı. Kaya’nın kızı Dilan Kaya, “Babam artık cezaevine götürmesinler” diyerek yetkililere sesleniyor.

SORUMLULUĞU KABUL EDERSEN HASTANEYE GİDERSİN’

İzmir Ödemiş Cezaevi’nde tutulan Mehmet Salih Filiz bağırsak kanseri hastası. Salgından önce birçok kez tedavi görmesine rağmen durumunda herhangi bir iyileşme olmadı. Durumu kritik aşamaya gelince hapishane yönetimi hapishaneye bir doktor getirdi, ancak doktor, “Yapabileceğimiz bir şey yok hastaneye kaldırılması gerekiyor” dedi.

Doktorun bu sözlerinin ardından hapishane idaresi Filiz’e üzerinde, “Hastaneye gitmek için bütün sorumluluğu kabul ediyorum. Hastaneden sonra hapishaneye geri döndüğümde de 14 gün tek başıma bir hücrede kalacağımı kabul ediyorum” yazılı bir form imzalamasını istedi. Fakat Filiz, sık sık bayıldığı için ve tek başına hayatını idame ettiremediği için bu formu imzalamayı reddetti.

‘DEVLETİN TUTUMUNU BİLİYORUZ’

Son olarak telefonla ailesini arayan Filiz, durumunun giderek ağırlaştığını söyledi. Filiz’in kardeşi Şeyhmus Filiz, ağabeyi için, “Çok kritik aşamada” diyerek yetkililere sesleniyor: “Cezaevi sevk etmek istiyor ama salgın nedeniyle sorumluluğu kardeşime atarak bir kağıt imzalatmak istediler. Kardeşim bayılıyor, tek başına kendisine bakamıyor. Bu yüzden kardeşimin hayatından endişe ediyoruz. Onu ölüme terk ediyorlar. Kardeşimi tam teşekküllü bir hastaneye kaldırılarak sonrasında da bakımın yapılmasını istiyoruz. Devletin tutumunu biliyoruz, tahliye etmeyecekler. Milletvekillerimizin bu konuda bizlere yardımcı olmalarını istiyoruz. En azından kardeşimi cezaevinde ziyaret etmelerini ve durumu görmelerini istiyoruz.”

‘BABAMI LÜTFEN CEZAEVİNE GÖTÜRMEYİN ARTIK’

Osmaniye T Tipi Kapalı Cezaevi’nde bulunan Sabri Kaya’nın durumu da giderek ağırlaşıyor. Kaya, salgın sürecinde daha önce hastaneye kaldırılarak yoğun bakımda tedavi edildi. Tedavinin ardından Kaya yeniden hapishaneye gönderildi. Kaya hapishaneye götürüldükten bir hafta sonra durumu ağırlaştı ve tekrardan hastaneye götürülerek yoğun bakıma alındı. Ailesi, cumhuriyet başsavcılığına Kaya’nın infazının durdurulması için başvuruda bulunmasına rağmen aylardır yanıt alamadı. Kaya’nın kızı Dilan Kaya babasının sağlık durumunun şu an kötü olduğunu söylerken, “Babamı lütfen artık cezaevine götürmeyin” dedi.

55 yaşındaki Kaya’ya daha önce üç kalp kapakçığının çürüdüğü teşhisi konulmuştu.

Haber Kaynağı: https://www.gazeteduvar.com.tr/gundem/2020/04/13/cezaevi-hasta-mahpuslara-form-imzalatiyor/

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Bilgi

This entry was posted on 15 Nisan 2020 by in Uncategorized.

Sayaç

  • 278.366 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: