CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

“Gazeteci Türfent: Hasta mahpuslar ölüme terk ediliyor”

Van Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde tutuklu gazeteci Nedim Türfent, risk grubunda bulunan hasta mahpuslar için hiçbir önlem alınmadığını belirterek, “Tüm spor, etkinlik, aile-avukat ziyaretlerinin yasaklanmasıyla, ağırlaştırılmış bir izolasyon başladı” dedi. 

Van Yüksek Güvenlikli Cezaevi’ndeki gazeteci Nedim Türfent, ailesine gönderdiği mektupta hapishanede yaşanan hak ihlallerini anlattı. Koronavirüs (Kovid-19) tehdinine rağmen risk grubunda olan hasta mahpuslara dair herhangi bir önlem alınmadığını belirten Türfent, verilen temizlik malzemelerinin yetersiz olduğunu ve maskelerin ise parayla satıldığına belirtti. Türfent, “Defalarca talep edilmesine rağmen kolonya ve eldiven hiçbir şekilde verilmemektedir. Maske satışı yasaklansa da kurum kantininde satışı devam etmektedir” diye kaydetti.  

HASTA MAHPUSLAR ÖLÜME TERK EDİLİYOR 

Salgın öncesi yaşanan hak ihlallerine yenilerinin eklendiğini yazan Türfent, “Sadece tek ve 3 kişilik hücrelerin bulunduğu cezaevinde tecrit uygulamaları hat safhaya çıkarken, keyfi uygulamaların da ardı arkası kesilmiyor. Özellikle yaşı büyük (65+) ve hasta tutuklulara ilişkin özel bir salgın önlemi alınmamasıyla, söz konusu tutuklular bir nevi ölüme terk edildi” diye belirtti. 

 KOLONYA VE ELDİVEN VERİLMİYOR 

Gazeteci Türfent, hapishanede yaşanan hak ihlallerini şöyle sıraladı:  

“* Tüm spor, etkinlik, aile-avukat ziyaretlerinin yasaklanmasıyla, 3 kişilik ve tek kişilik hücrelere ağırlaştırılmış bir izolasyon başladı. Özellikle günde yalnızca bir veya 2 saat avluya çıkmalarına izin verilen ağırlaştırılmış müebbet tutukluların temiz havaya dahi erişimi kısıtlanmış vaziyette. Bu tutuklular, ortak avlusu bulunan koğuşlarda 3 kişi ile beraber kalma yerine, dar ve kör bir hücrede mutlak tecrit altında tutulmaktadır. En azından pandemi sürecinde temiz ve açık havaya ulaşımlarının sağlanması amacıyla, saatlerinin esnetilmesi için kurum ve idaresi ile Adalet Bakanlığı’na başvuru yapsalar da yetkililer resmen kapı duvar.

  * Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı risk grubundaki hastalıkları bulunan tutuklu ve hükümlülere ilişkin herhangi özel bir önlem alınmış değil. Üstelik zar zor devam eden hayati tedavileri bile durdurulmuş durumda. 

 * Yargı paketi çıkarıldığı günlerde siyasi tutuklular, mevcut haklarından bile yararlandırılmıyor. Cezası bir yılın altına düşen tutukluların, normalde açık cezaevine çıkma ve denetimli serbestlikten yararlanma hakkı olsa da kurum idaresi bu hakları alenen görmezden geliyor.

  * Özellikle 68 yaşındaki astım, zehirli guatr, nefes darlığı ve tansiyon hastalığı bulunan Arafat Özek, cezası bir yılın altında (9 ay kaldı) olmasına rağmen tahliye edilmiyor. Cezaları bir yılın altında olup da bu hakları tanınmayan tutukluların kimileri şöyle: Cahit Hezer, Arafat Özek (68), Azim Sökemen, Kemal Kahraman, M. Ali Kürtüm, Mehvan Taş, Hakan Fırat, Kasım Temel, Orhan Ölmez, Suphi Çetinkaya, Tahir Gürdal. 

* Defalarca talep edilmesine rağmen kolonya ve eldiven hiçbir şekilde verilmemektedir. Öte yandan, maske satışı yasaklansa da kurum kantininde satışı devam etmektedir. Tutuklulara bedava maske ve dezenfektan verilmemektedir. Ayrıca kurum kantininde kalitesiz malzemeler bulunmasına rağmen, bunlar fahiş fiyatlar üzerinden satılmaktadır.  

* Özel afla açık cezaevlerinin boşaltılması sonrası burada fırın ve yemekhanede çalışan mahkumlar da evlerine gitti. Yeni görevlendirilenler ‘işlerinin ehli’ olmadıkları için yemeklerdeki besin değeri, kalite, çeşitlilik düştü. Dahası zaman zaman pişmemiş ekmek (ve şekilsiz) verilmektedir.  

* AYM’nin emsal kararı bulunmasına rağmen Yeni Yaşam ve Xwebun gazetelerine abonelik işlemleri yapılmıyor. Abonelik ücreti peşinen kesilen Evrensel gazetesi de Nisan ayı boyunca gerekçesiz bir şekilde 10 gün verilmedi. 

 * Kurumda tarafımıza verilen tek muhalif kanal Tele 1, kurum yetkililerinin söylemiyle ‘AKP’ye hakaret ettiği’ için merkezi sistemimizden çıkarıldı.”

Haber Kaynağı : http://mezopotamyaajansi22.com/search/content/view/95812?page=1&key=d89645353200278e05c6fccf3b7e7734

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Bilgi

This entry was posted on 14 Mayıs 2020 by in Uncategorized.

Sayaç

  • 278.459 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: