CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

“Hasta mahpus tıbbi müdahale geciktiği için parmağını kaybetti”

Diyarbakır D Tipi Hapishanesinde mahpus bulunan Hasan Aşa, yaşadığı sağlık sorununa tıbbi müdahale geciktiği için parmağını kaybetti.

Diyarbakır’ın Pirinçik köyünde yaşayan Ahmet Doğan, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan soruşturma kapsamında 8 Aralık 2019’da 24 kişiyle birlikte gözaltına alındıktan 5 gün sonra, tanık beyanları, “Örgüt üyesi olmak”, “Örgüte yardım etmek”, “Patlayıcı madde bulundurmak” iddiasıyla tutuklandı. Tutuklandıktan sonra Diyarbakır D Tipi Hapishanesine gönderilen Doğan, aynı suçlamalarla açılan davanın ilk duruşmasında geçtiğimiz günlerde tahliye edildi. Doğan, hapishanede yaşanan ihlallere ilişkin Mezopotamya Ajansı’na (MA) konuştu.

Hukuksuz bir şekilde gözaltına alınıp tutuklandıklarını kaydeden Doğan, bir tanığın ifadeleri ile onunla birlikte 30 kişinin hukuksuz bir şekilde gözaltına alındığını söyledi. Düşman hukukunun zirve yaptığı sürecin koronavirüs süreci olduğunu kaydeden Doğan, hapishanede virüs önlemlerinin alınmadığını, kendilerinin aldıkları önlemlerle yetindiklerini söyledi.

MAHPUSUN PARMAĞI KESİLDİ

Hastaneye giden hasta mahpusların, geri getirildiğinde aynı yerleşke içinde bulunan T Tipi’ne götürülüp çıplak aramaya maruz kaldıklarını kaydeden Doğan, acil bir şekilde tahliye edilmesi gereken hasta mahpusların insan onurunu zedeleyen muameleler ile karşı karşıya kaldığını söyledi. Doğan, “Çıplak arama dayatması yapılan mahpusları virüsün tehlikesi ile karşı karşıya. Ancak bu dayatmadan vazgeçmiyorlar. Kaldığım koğuşta Hasan Aşa arkadaşımız vardı. Parmakları sürekli iltihap kapıyordu. Biz bu parmakların tedavi etmesi için başvurularda bulunduk. Ancak 6 ay sonra müdahale edildiği için bir parmağı kesildi. Parmağındaki kangrenin eline ulaşma ihtimali var. Elinin kesilmesi durumu da var. Müdahale etmeyenler o arkadaşımızın parmağının kesilmesinden sorumludur” dedi.

HAPİSHANEDEKİ SORUNLAR

Siyasi mahpusların ölüme terk edildiğini kaydeden Doğan, “Aziz Işıktaş arkadaşımızın diş sorunu vardı. Defalarca gittiği hastanede dişleri tedavi edilmiyor. 8 aydır yemek yiyemiyor. Bunun sonucunda midesinde sorunlar oluştu. Yemek yemesi için verilen diş takımı da ağzına büyük geldiği için takamıyor. 3 kişiye bir kişilik yemek veriliyordu. Yemeklerde hamam böceğinden tut, kıla kadar her şey çıkıyor. Bu duruma yönelik savcılık ve idareye yaptığımız başvurulara da cevap gelmiyor” diye konuştu.

KANSER HASTALARI

Hasta mahpusların durumuna da dikkat çeken Doğan, “Neredeyse her koğuşta bir hasta mahpus var. Apê Dedo (Mehmet Emin Özkan) diye bir amca var, 80 yaşının üzerindedir. Onu bile bırakmıyorlar. Kanser hastası. Halil Güneş arkadaş da kanser hastası, dilimiz varmıyor ancak hastalığın son evresindedir. Son aylarını yaşayan bir arkadaşımız, ancak bırakılmıyor” dedi. 

Haber Kaynağı: https://www.evrensel.net/haber/407080/hasta-tutuklu-tibbi-mudahale-geciktigi-icin-parmagini-kaybetti?a=bc429%3Futm_source%3Dpaylas&fbclid=IwAR1RXacFFV5CBQVG6pJlRNiocn9zcJepBWMkFSzJAErzTre0RDInKXFypZs

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Bilgi

This entry was posted on 17 Haziran 2020 by in Uncategorized.

Sayaç

  • 278.269 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: