CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

“Hasta mahpuslar için CPT ve Af Örgütü’ne çağrı”

Koronavirüs nedeniyle hasta mahpusların her gün ağırlaşan durumlarına ve uğradıkları hak ihlallerine dikkati çeken MED TUHAD-FED Eşbaşkanı Mehmet Temizyüz, CPT ve Uluslararası Af Örgütü’ne sürece müdahil olma çağrısında bulundu. Yasalaşan ceza infaz düzenlemesi dışında bırakılan hasta mahpusların durumu her geçen gün ağırlaşırken, Med Tutuklu ve Hükümlü Aileleri Hukuki ve Dayanışma Dernekleri Federasyonu (MED TUHAD-FED) Eşbaşkanı Mehmet Temizyüz’den, kamuoyuna duyarlılık, İşkenceyi ve İnsanlık Dışı veya Aşağılayıcı Muamele ve Cezayı Önleme Komitesi (CPT) ve Uluslararası Af Örgütü’ne “sürece müdahil ol” çağrısı geldi.

  ‘SALGINLA BERABER SORUNLAR ARTTI’ 

Siyasi nedenlerle hapishanelerde bulunan hasta mahpusların durumunu değerlendiren Temizyüz, iktidarın hapishanelerde uygulamaya koyduğu tecrit politikalarının yıllarca gelenek haline geldiğini belirterek, tecridin hapishanelerde salgın ile beraber yoğunlaşarak derinleştiğini söyledi. Siyasi partiler, sivil toplum örgütleri, hapishanelere yaptıkları ziyaretlerden durumun derinleştiğini gördüklerini dile getiren Temizyüz, “Salgın sonrasında gelinen noktada hapishane idareleri mahpusların sağlık ve hukuki sorunlarını keyfiyetçi yaklaşımlarla ele alıyor. Hukuk tamamen ortadan kaldırılmış durumda. Mahpuslar yaşadıkları sorunları meclise, siyasi partilere ve sivil örgütlere göndermek istediklerinde hapishane yönetimi el koyup yaşanan sorunların dışarıya yansımasına izin vermiyor. Mahpusların aileleri ve yakınlarıyla, siyasi partilerle ve kurumlarla ilişkisi kesilmek isteniyor. Bu uygulamaları Kırşehir, Silivri gibi hapishanelere yine sorunların yaşadığı birçok hapishanede gördük” ifadelerini kullandı.  

‘HASTA MAHPUSLARA TECRİT’ 

Hasta mahpusların durumuna dikkat çeken Temizyüz, “Hasta bir mahpus hastaneye gitmek istediğinde önünde 14 günlük tecrit duruyor. Günden güne hasta mahpusların durumu ağırlaşıyor. Sonra da ölümler meydana geliyor. Bir yandan korona salgınından kimsenin ölmemesi için tedbir aldıklarını söylüyorlar, diğer bir yandan da hasta tutuklular yaşamlarını yitiriyor. Hapishaneler zaten hastalıkların üretildiği yerlerdir. Bugün yüzlerce hasta mahpus var. 80 yaş üstünde olan mahpuslar var. Raporlara göre serbest bırakılmaları gerekiyor, fakat esir tutulmuşlar ve serbest bırakılmıyorlar. Tedbirler uygulayarak serbest bırakılabilirler. Örneğin Hasan Aşa’yı tedbirle serbest bırakıp tedavi edebilirler. Maalesef burada hükümetin yaklaşımı ortaya çıkıyor. Hükümet sorunları çözme, mahpusları tedavi etme yerine bu hastalığı fırsata çevirdi” diye konuştu. 

 ‘CPT VE AF ÖRGÜTÜ MÜDAHALE ETMELİ’ 

Her hapishane idaresinin mahpuslara farklı şekilde baskılar uyguladığını dile getiren Temizyüz, şu anda hapishanelerin esir kampına dönüştüğünün altını çizdi. Mahpusların hiç bir şekilde haklarını kullanmadıklarını belirten Temizyüz, “Türkiye’de anayasada yok. Bu hak ihlallerinin yetkisi, Adalet Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı ve Cumhurbaşkanlığı’ndan alınıyor. Onların bilgisi olmasaydı, Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi’nde ki dilekçelere el konulmazdı. Van’da, Kırşehir’de ve diğer hapishanelerde de hak ihlalleri yaşanıyor. Bunlar aynı zamanda uluslararası hukuk protokollerinin ihlalleridir. Ondan dolayı İşkenceyi Önleme Komitesi ve Uluslararası Af Örgütü’ne Türkiye’deki uygulamalar ve hukuksuzluğa müdahale etme çağrısında bulunuyoruz” şeklinde konuştu. 

‘HERKES DUYARLI OLMALI’ 

Hukukun inşa edilmesi için birçok siyasi parti ve sivil toplum örgütlerle beraber hareket ettiklerini ifade eden Temizyüz, konuya dair çalışmalarının devam ettiğini vurgulayarak, “Şimdide hukuki yönden İHD, ÖHD ve HDP Hukuk Komisyonu; sağlık yönünde ise Tabipler Odası ve TİHV ile birlikte hareket ediyoruz. Tüm çalışmalarımız var olan sorunların çözümüne dönüktür. Fakat biz tek başımıza cevap olamayız. Sorunlar sistematik bir şekilde devam ediyor. Ailelerin bizlere başvuruları oldu. Bizler en yakın zamanda Silivri Cezaevi’ne gidip sorunları tespit edeceğiz. Yine Kırşehir Cezaevi’ne gidip açlık grevlerinin sonlandırılması ve hak ihlallerinin son bulması için çalışmalarımız olacak. Bundan ötürü herkes bu sorunlara duyarlı olup destek vermelidir” dedi.  

Haber Kaynağı:http://mezopotamyaajansi22.com/search/content/view/100529?page=1&key=2abc6020361131f79a19915190748c7e

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Bilgi

This entry was posted on 17 Haziran 2020 by in Uncategorized.

Sayaç

  • 278.269 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: