CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

“Tedavisi durdurulan hasta mahpus için çağrı”

İnsan hakları savunucuları, ağır hasta mahpus Fatma Özbay’ın salgın nedeniyle durdurulan tedavisinin bir an önce başlatılması için yetkililere çağrıda bulundu.  

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi Hapishane Komisyonu üyeleri, hasta tutukluların durumuna dikkat çekmek için her hafta gerçekleştirdikleri “F Oturumu” eylemlerini salgın nedeniyle bu hafta yine sosyal medya hesapları üzerinden yaptı. 429’ncu haftasına ulaşan eylemde İzmir Aliağa Şakran T Tipi Kadın Kapalı Cezaevi’nde tutulan ağır hasta mahpus Fatma Özbay’ın durumuna dikkat çekildi.   Hasta mahpusların durumuna dikkat çeken Komisyon üyesi Meral Nergis Şahin, salgın bahanesiyle mahpusların keyfi uygulamalara maruz kaldıklarını dile getirdi. Aile ve avukat görüşlerine getirilen kısıtlamaların hapishanelerde tecridi daha da derinleştirdiğini söyleyen Şahin, mahpuslar için yaşamın çekilmez hale getirildiğini, bu durumun hasta mahpuslar açısından ise tamamen bir işkenceye dönüştüğünü ifade etti. Şahin, “Son iki aydır komisyonumuza hapishanelerdeki hasta mahpuslar tarafından yapılan başvuruların neredeyse tamamı tedavi süreçlerinin kesilmesine ilişkindir. Tedaviye erişimin engellenmesi, yaşam hakkına yönelik doğrudan bir saldırı ve işkencedir. Hasta mahpuslar, tedavi maksadı ile tahliye talepleri de reddedilerek adeta ölüme terk edilmektedirler” dedi. Komisyon üyesi Mehmet Acettin ise, 23 yıldır hapishanede tutulan 55 yaşındaki hasta mahpus Fatma Özbay’ın durumu hakkında bilgi verdi.  

TEDAVİ EDİLMİYOR 

Özbay’ın Mayıs 2018’de Erzurum E Tipi Kadın Kapalı Cezaevi’nde iken Erzurum Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde 3’ncü evre meme kanseri tanısıyla ameliyat edildiği bilgisini veren Acettin, Özbay’ın sol memesinin tamamen alındığını, 27 Haziran 2018’de 8 seans kemoterapinin ardından 25 seans radyoterapi görmesine rağmen iyileşemediğini söyledi. Acettin, yakalandığı kanserin kemiklerine, karaciğerine yayılmasına rağmen Özbay’a herhangi bir tedavi uygulanmadığını da ifade etti.

 TEDAVİSİ DURDURULDU 

Özbay’ın uzun uğraşlar sonucunda 12 Şubat 2020 tarihinde İzmir Katip Çelebi Eğitim ve Araştırma Hastanesine sevk edildiğini belirten Acettin, yapılan muayenede sağ memede de şüpheli durumun görüldüğünü, ultrason ve mamografi çekimleri sonrası biyopsi yapılması istenildiğini aktardı. Ancak hastanede ‘bilgisayar sistemi çöktü’ denilerek bu işlemin yapılmadan önce Özbay’ın önce onkolojiye, ardından genel cerrahiye gönderildiğini belirten Acettin, cerrahi doktoru biyopsi işleminin kendi alanı olmadığını söyleyerek Özbay’ı hapishaneye geri gönderdiğini belirtti. Acettin, bugüne kadar biyopsi işlemi yapılmadığını söylediği Özbay’ın salgın nedeniyle sağlık ve tedavi koşullarına erişimin tamamen durdurulduğunu kaydetti. 

 ‘HASTA MAHPUSLARI SERBEST BIRAKIN’  

Fatma Özbay’ın kanser hastalığının yanı sıra bağırsaklarda polip, karaciğer yağlanması, migren, bel-boyun fıtığı gibi rahatsızlıkları da olduğunu dile getiren Acettin, defalarca Adalet Bakanlığı, İl Sağlık Müdürlükleri ve TBMM’e mektup ve dilekçeler göndermelerine rağmen bir yanıt alamadıklarını paylaştı. Ailesinin Özbay’ın sağlık durumundan endişe duyduklarını söyleyen Acettin, yetkililere “Hasta mahpuslara işkence ve eziyet etmeye son verin. Tedavi hakkının önündeki tüm engelleri kaldırın. Fatma Özbay ve bütün hasta mahpusları serbest bırakın” sözleriyle seslendi.

Haber Kaynağı: http://mezopotamyaajansi22.com/search/content/view/100058?page=1&key=2abc6020361131f79a19915190748c7e

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Bilgi

This entry was posted on 17 Haziran 2020 by in Uncategorized.

Sayaç

  • 278.269 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: