CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

“Hasta mahpus Ekim Polat işkence gördü mü?”

HDP Milletvekili Züleyha Gülüm, hasta mahpus Ekim Polat’ın gardiyanlar tarafından ölümle tehdit edildiği ve ilaçlarının verilmediğine ilişkin işkence iddialarını Meclis’e taşıdı.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Züleyha Gülüm, Manisa Akhisar T Tipi Hapishanesi’nde bulunan hasta mahpus Ekim Polat’ın maruz kaldığı işkenceye ilişkin Adalet Bakanı Abdülhamit Gül tarafından yanıtlanması istemiyle soru önergesi verdi.

Ekim Polat’ın hapishanede bulunduğu süreçte kalp krizi geçirdiğini söyleyen Gülüm, Polat’ın kalp ritim bozukluğu, KOAH, kemik erimesi ve hipofiz hormon dengesizliğiyle ilgili mevcut sağlık sorunları olduğunu söyledi.

Gülüm, Polat’ın bu hastalıkları sebebiyle ilaç tedavisinin bir yıldır yapılmadığını ve hapishanedeki salgın riskine rağmen tahliye edilmediğini belirterek, “Yaşam ve sağlık hakkı ihlal edilmektedir” dedi.

Ayrıca, Polat’ın gardiyanlar tarafından sistematik olarak ölümle tehdit edildiğini, geçtiğimiz hafta kapalı görüşe çıkarıldığında gardiyanlar tarafından elle taciz edildiğini ve cinsiyetçi küfürlere maruz kaldığını aktardı.

“Şu anki sağlık durumu nedir?”

HDP Milletvekili Gülüm, Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’e şu soruları yöneltti:

* Ağır hasta mahpus Ekim Polat’ın maruz kaldığı işkence ve kötü muamele iddiaları doğru mudur?

* Yaşandığı iddia edilen hak ihlalleri doğrultusunda Bakanlığınıza intikal etmiş bir başvuru var mıdır? Bakanlığınıza konu kapsamında herhangi bir başvuru yapılmış veya bu önergeyi ihbar kabul edip ilgili kurum idaresi ve personeli hakkında soruşturma başlatılmış mıdır?

* Ekim Polat’ın sağlık sorunlarına rağmen tahliye edilmemesinin gerekçesi nedir? Kaç kez tahliye başvurusu yapmış, başvuruları hangi gerekçelerle kabul edilmemiştir?

* Ekim Polat en son hangi tarihte revire/hastaneye götürülmüştür?  Şu anki sağlık durumu nedir?

* Ekim Polat’ın bir an önce tedavisi yapılarak sağlık hakkına erişebilmesi ve salgın riskinden korunması için tahliye edilmesine yönelik bir adım atacak mısınız? 

“Bağımsız heyetler inceleme yaptı mı?”

* 2020 yılı itibariyle Türkiye hapishanelerinde bulunan toplam hasta mahpus sayısı kaçtır? Sürekli tedavi gerektiren ağır hastalığı ve sakatlık durumu olan hükümlü ve tutuklu sayısı kaçtır? Cezaevi dağılımları nedir?

* Son beş yılda ağır hastalık hali nedeniyle tahliye başvurusunda bulunan mahpus sayısı kaçtır? Tahliye edilen mahpus sayısı kaçtır? Bunların yıllara göre dağılımı nedir?

* Akhisar T Tipi İnfaz Kurumu’na hangi aralıklarla ve hangi heyetlerce denetim yapılmaktadır? Denetim yapan heyet kimlerden oluşmaktadır?

* Son bir yılda Akhisar T Tipi İnfaz Kurumu’na inceleme yapmak amacıyla bağımsız heyetler inceleme başvurusunda bulunmuş mudur? Bağımsız heyetlerin inceleme taleplerinin sonucu nedir?

* Son beş yılda Türkiye cezaevi idare ve personelinin keyfi ve hukuksuz yaklaşımlarına ilişkin Bakanlığınıza intikal etmiş başvuru sayısı kaçtır? İlgili şikâyetler kapsamında haklarında adli ve idari soruşturma başlatılan infaz memuru sayısı kaçtır? Bunların kaçı cezasızlıkla sonuçlanmıştır?

Haber Kaynağı: https://bianet.org/bianet/insan-haklari/226943-hasta-mahpus-ekim-polat-iskence-gordu-mu

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Bilgi

This entry was posted on 07 Temmuz 2020 by in Uncategorized.

Sayaç

  • 278.269 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: