CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

“Belden aşağısı felç olan mahpus sedyeye alınırken yere düşürüldü”

İHD üyeleri, vücudunun belden aşağısı felç olan ve ranzadan sedyeye alınması esnasında yere düşürülmesi sonucu ciddi şekilde yaralanan ağır hasta tutuklu Serdal Yıldırım’ın cezaevi şartlarında ameliyat ve tedavisinin mümkün olmadığına dikkat çekerek tahliyesini istedi.

Derneğin Şube Yönetim Kurulu Üyesi Ferit Barut tarafından yapılan açıklamada, hapishanelerin salgın konusunda tam bir kapalı kutu halini aldığı belirtildi.

ÜÇÜ AYNI ODADA 

Ağır hasta mahpus Serdal Yıldırım’ın iki eli olmayan Ergin Aktaş ve boyundan aşağısı felçli Abdullah Turan ile aynı odada kaldığını bilgisini veren Barut, hasta mahpuslar için tedavi merkezi olarak açılan R Tiplerinin işlevsiz olduğunu söyledi.  Bu hapishanelere sevk edilen mahpusların gerekli ve yeterli sağlık hizmeti alamadığını vurgulayan Barut, hijyen, beslenme, yaşam desteği verilmediği iddia ve tespitlerin her geçen gün artığını ifade etti.  

SEDYEYE KONURKEN YERE DÜŞÜRÜLDÜ 

Yıldırım’ın 2012 yılında geçirmiş olduğu trafik kazası nedeniyle vücudunun belden aşağısının felç olduğunu söyleyen Barut, kaza sonrası ameliyatla sırtındaki omurlara platin takıldığını dile getirdi. Yıldırım’ın tekerlekli sandalyede yaşamına devam etiğini sözlerine ekleyen Barut, “Şu anda Metris R tipi Hapishanesi’nde rehabilitasyon amacıyla tutulmaktadır. Serdal Yıldırım bu hapishanede iken ranzadan hasta taşıyıcı sedyeye alınırken düşürülmüş, belindeki platin yerinden oynadığı için sırt üstü yatamaz hale gelmiştir ve hareket etmesi durumunda çok acı çekmektedir. Sırt üstü yatamadığı için ve sürekli ağrısı olduğundan yeterince uyuyamamaktadır. Ki bu durum 2 yıla yakın bir zamandır sürmektedir” diye belirtti. 

HAPİSHANE KOŞULLARI TEDAVİSİ ÖNÜNDE ENGEL 

Yıldırım’ın İstanbul Baltalimanı Kemik Hastanesi’nde yapılan muayenesinde mutlaka ameliyat olması gerektiği yönünde rapor verildiğini aktaran Barut, şunları söyledi: “Ancak müdahaleyi ilk ameliyatı yapan Ankara İbni Sina Hastanesi’ndeki doktorun yapması gerektiği söylenmiştir. Yıldırım, hapishane koşullarında ameliyat sonrası yeterli bakım ve tedavi yapılmayacağı, sağlık sorunları daha da artacağı düşüncesi ile ameliyat olmak istememiştir. Kaldı ki pandemi sürecinde ameliyat olmak bir yana hastaneye dahi götürülmemekte, kontrol ve tedavileri yapılmamaktadır.”  

AİLESİ BAKANLIĞA BAŞVURDU  

Yıldırım’ın yaşadığı sağlık sorununa zaman içerisinde yeni rahatsızlıklar eklendiğini dile getiren Barut, “Kovid-19 ve akciğer enfeksiyonu belirtileri göstermesine rağmen hastane dönüşü tek başına karantina uygulanamayacağı için hastaneye götürülmediği söylenmekte. Birlikte kaldığı mahpuslar da tehlikeye atılmaktadırlar. Koronavirüs olma ihtimalini de düşünerek kardeşine ‘görüşüme gelmeyin’ demiştir. Ailesi, pandemi nedeniyle ağır risk grubunda olduğu için serbest bırakılması talebiyle Adalet Bakanlığı’na dilekçe göndermiş ve başvuruda bulunmuştur. Yetkililer, ATK’nın riskli gruplarda olan mahpusların tahliye edilmeleri için doktor heyetinin vereceği rapor ve kararın 1 Eylül’e kadar belli olacağını ve beklemeleri gerektiğini belirtmişlerdir” bilgilerini verdi. Barut, son olarak Yıldırım ve risk altında olan hücre arkadaşları ile tüm engelli, hasta ve risk grubundaki tutukluların serbest bırakılmasını istedi.  

Haber kaynağı: http://mezopotamyaajansi22.com/search/content/view/107951?page=1&key=a8e86828ad0065f2272da25daca729f1

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Bilgi

This entry was posted on 02 Eylül 2020 by in Uncategorized.

Sayaç

  • 278.366 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: