CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

“Yanlış ilaç verilen hasta mahpus zehirlendi”

Van F Tipi Cezaevi’nde tutuklu bulunan diyabet ve kolesterol hastası 66 yaşındaki İbrahim Alkan, yanlış ilaç verilmesi sonucu zehirlendi.  Van F Tipi Kapalı Cezaevi’nde bulunan 66 yaşındaki hasta mahpus İbrahim Alkan’a yanlış ilaç verildi. Diyabet ve kolesterol hastalığı bulunan ve 2 yıldır hapishanede olan Alkan, verilen yanlış ilaçlar sonrası zehirlenerek revire kaldırıldı. Alkan’ın gelini Pınar Alkan, kayınpederinin yanlış ilaçlar verilmesi sonucunda ölümden döndüğünü belirterek, hapishane idaresi ve Adalet Bakanlığı’nı sorumluluklarını yerine getirmeye çağırdı. 

HASTANEYE GÖTÜRÜLMEDİ

 Kayınpederinin bir ay önce kullandığı ilaçların bittiğini ve hapishane revirinden ilaç talebinde bulunduğunu aktaran Alkan, verilen yanlış ilaçları geri gönderdiğini ancak doktorun “senin ilaçların değişti, bunları kullan” demesi üzerine ilaçları kullandığını söyledi. Alkan, “Kayınpederim ilaçları içince zehirleniyor ve revire kaldırılıyor. Kendisi ile birlikte ilaçları da götürüyor ve doktorlara, ‘Sizin bana verdiğiniz yanlış ilaçlar nedeniyle zehirlendim’ diyor. Askerler elinden ilaçları alıp yok ediyorlar. Bu konuda kendisi de dilekçe yazarak cezaevi yönetimine durumu bildirdi. Biz de bu dilekçelerin bir örneğini talep ettik ama gardiyanlar ‘biz o dilekçeleri çöpe atıyoruz’ dediler. Kayınpederim olaydan sonra hiçbir şekilde hastaneye de götürülmedi. Maske ve eldiven talebi için tutukluların yaptıkları eylem nedeniyle de kayınpederimin ayda bir kez olan açık görüşü de yasaklandı” dedi.  

GÜNDE BİR BARDAK ÇAMAŞIR SUYU

  Koronavirüs vakalarının cezaevinde arttığını ve bu nedenle risk gurubunda olan tüm mahpuslar gibi kayınpederinin de riskli grupta olduğuna dikkat çeken Alkan, “Kayınpederim de diğer tüm mahpuslar gibi hijyensiz, korumasız ölüme terk edilmiş durumda. Bunlar da yetmezmiş gibi yanlış ilaç veriliyor. Hasta mahpusları ölüme terk eden anlayış, hapishaneden maske ve eldiven talep eden mahpusları da cezalandırılıyorlar. Günde bir bardak çamaşır suyu verilmekle yetiniyorlar. Bu insanlık dışı tutumdan derhal vazgeçilmeli. Bütün hasta mahpusların derhal serbest bırakılmasını talep ediyoruz” diye konuştu. 

Haber Kaynağı: http://mezopotamyaajansi22.com/tum-haberler/content/view/108482

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Bilgi

This entry was posted on 04 Eylül 2020 by in Uncategorized.

Sayaç

  • 278.366 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: