CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

“Cezevinde Hak İhlalleri Pandemi Sürecinde Arttı”

14.01.2021 tarihinde Pratik Haber’de yayınlanan haberi aşağıda bulabilirsiniz: 

“Mersin’de Cezaevi İzleme Koordinasyonu kuruluşunun deklare edildiği açıklamada konuşan Bedri Kuran, “Bizler her koşulda insanca ve onurlu bir yaşamı savunduğumuzu, cezaevlerinde yaşanan tüm hak ihlallerinin takipçisi olacağımızı kamuoyuna bildiriyoruz” dedi.

Mersin Cezaevi İzleme Koordinasyonu kuruluşunun basın toplantısı ile deklare etti. İnsan Hakları Derneği (İHD) Mersin Şubesinde gerçekleşen açıklamaya koordinasyon üyesi kurum temsilcileri katıldı.

Açıklamada konuşan Cezaevi İzleme Koordinasyonu Yürütme üyesi Bedri Kuran, koordinasyonun İnsan Hakları Derneği (İHD) Mersin Şubesi, Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD) Mersin Şubesi, Tutuklu ve Hükümlü Aileleri ile Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği (Tuhad- Der) Mersin Şubesi, Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Mersin Şubesi, Mersin Tabip Odası (MTO), Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) Mersin Şubesi, Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Mersin Meclisi, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Mersin İl Başkanlığı, Mersin Dersimliler Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği, Tevgera Jınen Azad (TJA),Görülmüştür Kolektifi, Mersin 78’liler Girişim Derneği, Mersin Wernicke Korksakofflular ve Eski Mahpuslarla Dayanışma Derneği kurumların katılımıyla oluştuğunu söyledi.

CAZAEVİNDE HAK İHALLERİ PANDEMİ SÜRECİNDE ARTTI

Her geçen gün cezaevlerinde artan hak ihlallerinin, pandemi sürecinde de yoğun bir şekilde devam ettiğini kaydeden Kuran, “Çeşitli kurum ve sivil toplum örgütlerinin gözlem ve raporlarında cezaevlerinde yaşanan tecrit, darp, çıplak arama, gayri insani sürgünler gibi işkence ve kötü muameleler; beslenme ve sağlık haklarına yönelik ihlaller, haberleşme ve sosyal imkanlarının kanuna aykırı kısıtlanması, mahpusların aile ve avukatlarla görüşünün engellenmesi ve sair hak ihlallerinin varlığı gözlemlenmektedir” dedi.

Kanuni şartları oluşmasına rağmen hasta mahpusların ve çocuklu annelerin infazı durdurulmadığına dikkat çeken Kuran, cezaevi idarelerinin, pandemi sürecini bahane göstererek kanuna aykırı kurum uygulamaları ile tutukluların temel haklarını kısıtladığı ve infaz hukukunun amacını aşacak derecede cezaevi yaşamını çekilmez hale getirdiğini ifade etti. Yaşanan yoğun hak ihlalleri ile ilgili tutukluların açlık grevine girdiklerinin altını çizen Kuran, “Özellikle insan onuruna bağdaşmayan tecrit ve işkence koşullarında infazın sonlanmasını talep ettikleri bilinmektedir. Açlık grevi sırasında mahpusların sağlık durumlarının uygun koşullarda izlenmesi ve temel besin ihtiyaçlarının karşılanması elzemdir.

‘İNSANLIK DIŞI BİR İNFAZ SİSTEMİ DÜŞÜNÜLEMEZ’

Tüm bu süreçlerin mahpusların beden ve ruh sağlığı üzerindeki olumsuz etkisi -insan onuruna aykırı infaz yasağını ihlal etmektedir. İnsanca yaşama hakkı, kişiye sıkı sıkıya bağlı temel bir haktır. Hiçbir suçun cezası olarak insanlık dışı bir infaz sistemi düşünülemez” diye konuştu. Cezaevlerinde yaşanan hak ihlallerinin tutukluların beden ve ruh sağlığına verdiğini ve yarattığı toplumsal mağduriyet neticesinde meydana gelen hukuki zaafiyet, ihlallerin farklı perspektiflerle izlenmesi ihtiyacını doğurduğunu dile getiren Kuran, “İhlallerin çokluğu, yoğunluğu ve çoğu cezaevinde standart bir uygulamaya dönmüş olması değerlendirildiğinde farklı kurum ve sivil toplum kuruluşu olarak bizlerin bir araya gelmesi zorunluluk arz etmiştir. Bizler her koşulda insanca ve onurlu bir yaşamı savunduğumuzu, bireyin temel haklarını hedef alan her saldırının bütün insanlığa yöneldiğini kabul ederek, cezaevlerinde yaşanan tüm hak ihlallerinin takipçisi olacağımızı kamuoyuna bildiriyoruz” ifadelerini kullandı.”

Haber linki: http://www.pratikhaber.com/mersin/cazaevinde-hak-ihalleri-pandemi-surecinde-artti-h41600.html

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Bilgi

This entry was posted on 23 Ocak 2021 by in Uncategorized.

Sayaç

  • 278.326 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: