CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

“Ergin’e el, Serdal’a ayak ol”

28.12.2020 tarihinde Yeni Yaşam Gazetesi’nde yayınlanan haberi aşağıda bulabilirsiniz:

Ergin Aktaş iki eli olmayan bir hasta tutuklu. ATK’nin 5 tane cezaevinde kalamaz raporu var. Aktaş’la aynı hücrede kalan Serdal Yıldırım da yüzde 98 engelli, tekerlekli sandalyede. ATK raporu var. İkisi de bırakılmıyor.

Ağır hasta tutuklu Ergin Aktaş (32) Şubat 2011’de Ağrı’nın Doğubeyazıt ilçesinde gözaltına alınıp kısa bir süre hastanede yatırıldı. Hastanede bir süre tedavi gören ve aynı yıl içinde tutuklanan Aktaş’a müebbet hapis cezası verildi. Sol el dirsekten ve sağ eli ise bilekten itibaren olmayan Aktaş, Adli Tıp Kurumu’nun (ATK) cezaevinde kalmaz raporlarına rağmen serbest bırakılmıyor. Metris R Tipi Cezaevi’nde Aktaş ile aynı koğuşta tutuklu bulunan hasta tutuklu Serdal Yıldırım (27) da ayaklarını kullanamıyor ve tekerlekli sandalyede bir engelli. Yıldırım da ATK’nin “cezaevinde kalamaz” raporlarına rağmen tahliye edilmiyor.

Sesimizi duyurun

Gazetemize konuşan Aktaş’ın annesi Fatma Aktaş, “Oğlum hastadır. Elsiz, kolsuz bir insan nasıl kendine bakabilir? Siz gazetecilerden ricamdır; oğlumun ve tutukluların durumunu dünyaya yayın. Çok ağır bir hastadır. İki kişi bir koğuşta kalıyor. Suçsuz ve sebepsiz tutuluyorlar. Sadece oğlum değil tüm hasta tutukluların bir an önce serbest bırakılması gerekiyor. Hasta tutuklular ölümün eşiğindedirler, ancak yine de bırakmıyorlar. Herkesin bizim sessimizi duymasını istiyoruz. Bizim sessimiz dünyaya yaymalı. Herkesin bu sese kulak vermesi gerekiyor” diyor.

Rapora rağmen bırakılmıyor

Aktaş’ın babası Tahir Aktaş ise, “Biz bütün hasta tutsakların serbest bırakılmasını istiyoruz. Ergin’in de serbest bırakılmasını istiyoruz. Ergin’e hak etmediği bir ceza verildi. Hasta, 5 tane Adli Tıp raporu var. Tek başını hayatını idame edemeyeceğine dair raporlar var. Ergin’in bir an önce bırakılmasını istiyoruz. Adalet Bakanı’na, yetkililere sesleniyoruz. Tüm hasta tutsakların serbest bırakılmasını istiyoruz” diye vurguluyor.

‘Çocuğumun bir sürü hastalığı var’

Çocuğunun ağır hasta olduğunu söyleyen baba Aktaş, “Ellerinin olmamasının yarı sıra birçok kronik hastalıkları da var. Ne hastalık ararsan Ergin’de mevcuttur. Cezaevinde hastalığa yakalandı. Raporları olmasına rağmen yine de serbest bırakılmıyor. Bundan başka ne diyebiliriz kızım” diyor.

Vicdan, din, iman yok…

Serdal Yıldırım’ın annesi Fatma Özdurak ise, “Oğlum çok hasta, platinleri kırılmış, ameliyat olması gerekiyor. Devlet ameliyat etmiyor. Ne serbest bırakıyor, ne de ameliyat ediyor. Enfeksiyon kapmış, ne oturabiliyor ne kalkabiliyor. Felçli, o el o bedenledir. Çocuğumun bir an önce bırakılmasını istiyorum. Biz de tedavisini yapalım. Ölmeden önce birbirimizi görelim istiyorum. Günden güne eriyor. Ruh kalmadı. Tüm hasta tutsakların serbest bırakılmasını istiyorum. Devlet hasta tutsaklardan ne istiyor? Ciğerimiz yanıyor. Vicdan yok, din yok, iman yok, herkes bilsin. Herkesten rica ediyorum. Hasta tutsakların bırakılması için herkes elinden geleni yapsın” diyerek çağrıda bulunuyor.

‘Kardeşim ölüme bırakıldı’

Yıldırım’ın kardeşi Sedat Yıldırım da, “Geçen gün Serdal ile telefonla görüştük. Durumunun ağırlaştığını söyledi. Her iki böbreğinde intihap varmış. Enfeksiyon kapmış. Doktorlar demiş ameliyat yaparız ama çok riskli ondan dolayı bu ameliyatı yapamayız demiş. Biz de yazı yazdık, kendi imkanlarımızla kardeşimi tedavi ettirmek istiyoruz. Her hangi bir cevap vermediler. Her başvurumuz reddediliyor. Şu an ölüme bırakılmış durumda, durumu çok kritik. Biz kendi imkanlarımızla tedavisini yapmak istiyoruz. Suçsuz yere yatıyor zaten, engelli belden aşağısı tutmuyor. ATK raporu var. Tahliye edilecekti ama edilmedi, tehlikeliymiş. 3 sene önce tehlikeli değildi bugün mü tehlikeli oldu? Şu an kendi ihtiyaçlarını karşılayamıyor. Düşünün bir bardak suyu bile tek başına içemez” diye kaydediyor.

Aktaş ve Yıldırım için çağrı

TİP Milltevekili Barış Atay: “Ergin Aktaş, hasta tutuklu, 32 yaşında, iki eli yok; Metris Cezaevi’nde, Ergin Aktaş’a el olalım.”

Sanatçı Ferhat Tunç: “Serdal Yıldırım, 27 yaşında, tekerlekli sandalyede, yüzde 98 engelli. İki eli olmayan Ergin Aktaş ile birlikte Metris Cezaevi’nde aynı hücrede, Serdal Yıldırım’a ayak olalım!”

İHD Eşbaşkanı Av. Eren Keskin: “Hasta tutuklular Ergin Aktaş ve Serdal Yıldırım’ın ATK tarafından verilen “Cezaevinde kalamaz” raporu var. Buna rağmen bırakılmıyor.”

HDP Milletvekili Musa Piroğlu: “Ergin, felçli Abdullah’ın bedeni oluyor; ayakları felçli Serdal’ın ayakları… Serdar ise Ergin’in olmayan eli oluyor. Geç olmadan hep beraber ses olalım, su olalım, el ayak olalım. Ergin, Abdullah ve Serdal hemen bırakılmalı!”

HDP Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu: “Ergin Aktaş ve Serdal Yıldırım ile beraber aynı hücrede kalan boynundan aşağısı felçli ve ağır kalp hastası Abdullah Turan, nihayet serbest bırakıldı. Ergin ve Serdal da bırakılmalı.”

Haber linki: http://www.yeniyasamgazetesi.info/ergine-el-serdala-ayak-ol/

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Bilgi

This entry was posted on 24 Ocak 2021 by in Uncategorized and tagged , , .

Sayaç

  • 278.329 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: