CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

“Çepni, Meclis gündemine taşıdı: Cezaevleri aşıda öncelikli olmalı!”

23.01.2021 tarihinde İz Gazete’de yayınlanan haberi aşağıda bulabilirsiniz:

“Cezaevlerinin, salgında yüksek risk içeren alanlar olduğu dikkat çeken HDP’li Çepni, toplam 266 bin 831 tutukludan 1.564 hasta mahpusun öncelikli olmak aşı yapılması gerektiğini belirtti. Çepni, Aşı önceliği konusunda Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya, “Adalet Bakanlığı ile iş birliği yapacak mısınız?” diye sordu.”

“Adalet Bakanlığı verilerine göre Türkiye’de 31 Aralık 2020 itibariyle 368 cezaevinde toplam 266.831 tutuklu ve hükümlünün bulunduğu Cezaevlerinin kapasitesinden yaklaşık 66 Bin mahpus fazla olduğuna ve hastalıkların hızla yayılma riskine vurgu yapan HDP İzmir Milletvekili Murat Çepni, konuyu meclis gündemine taşıyarak, Covid-19 salgını sürecinde koğuşların kalabalık olduğu, havalandırmanın, mahpusların bulundukları ortak alanların temizliğini ve kişisel hijyenlerini sağlayacak malzemelerin yetersiz olduğunu kaydetti. Mahpusların sağlıklı ve dengeli beslenemediğini ve sağlığa erişim haklarının zorlaştırıldığını vurgulayarak, “Hastalığın yaygınlaşmasını önlemek için azami özen gösterilmemesi nedenleriyle mahpusların yaşam hakkı tehdit altına girmekte, salgın daha hızlı yayılmaktadır. Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü’nün (CTGM); 14 Mart 2020 tarihinden bu yana 117 cezaevinde 120 mahpusun Covid-19 yakalandığı, 12 mahpusun ise virüsüne bağlı olarak hayatını kaybettiği açıklamasına karşın; kamuoyunda sürecin şeffaf yönetilmediği, vaka sayısının açıklanandan daha çok olduğu iddiaları vardır. Ayrıca bu süreçte aile görüşleri de imkânsız hale gelmiştir. Mahpuslar ay içerisinde 2 ziyaretçi ile 2 kapalı görüş gerçekleştirebilmektedirler. Mahpusların bu konudaki mağduriyetlerinin giderilmesi, aile bireyleri ile açık görüş yapabilmeler için bir an önce aşılanması gerekmektedir” uyarısında bulundu.

SAĞLIK HAKKI ANIMSATMASI

Sağlık Bakanlığı’nın aşı öncelik takviminde cezaevlerinin 2. aşamada A6 sırasında yer aldığını belirten Çepni, “CTGM’nin 6 Ocak 2020 tarihli genelgesinde, salgın için yüksek riskli alanlar olan cezaevlerinde, 5275 Sayılı Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun gereğince, mahpusların sağlığının korunması, salgının önlenmesi için aşı takibinin yapılacağı duyurulmuştur. Anayasanın 56. Maddesi; herkesin sağlıklı yaşam hakkına sahip olduğunu belirtmektedir. Sağlık hakkı, Devletin herkes için hayata geçirmesi gereken bir haktır” dedi.

ADALET BAKANLIĞI İLE İŞ BİRLİĞİ YAPACAK MISINIZ?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya,” Cezaevlerinin, salgında yüksek risk içeren alanlar olduğu dikkate alındığında, 1.564 hasta mahpus öncelikli olmak üzere; mahpusların aşı yapılmasında esas alınacak olan “risk sıralamasında” 2. Aşamada ikinci sırada aşı olmaları için çalışma yapacak mısınız? Cezaevlerinde aşı önceliği konusunda Adalet Bakanlığı ile iş birliği yapmakta mısınız? “ diye soran Çepni, şu sorularına da yanıt istedi:

– Cezaevlerinde mahpuslara ne zaman aşı yapılacaktır? Bunun planlaması ne şekildedir? Cezaevlerinde mahpuslara yetecek miktarda aşı bulunmakta mıdır?

– Cezaevi çalışanlarına ne zaman aşı yapılacaktır? Bulaş riskini azaltmak için aşının koruyuculuk süresi dikkate alınarak mahpuslara ve cezaevi çalışanlarına eş zamanlı aşı yapılması için çalışmanız var mıdır?

– Cezaevinde bulunan Milletvekillerine öncelikli sırada aşı yapılması ile ilgili Bakanlığınızın çalışması var mıdır?

– Bakanlığınız verilerine göre kaç cezaevinde kaç mahpusun Covid-19 testi pozitif çıkmıştır? Kaç mahpus Covid-19 nedeniyle vefat etmiştir?

– Cezaevlerinde mahpusların aileleri ve yakınları ile açık görüş yapabilmeleri ne zaman için mümkün olacaktır? Bilim Kurulu’nda mahpusların açık görüş hakları için görüşmeler yapılmış mıdır? Bu konuda kamuoyu bilgilendirilecek midir?”

Haber linki: https://www.izgazete.net/politika/cepni-meclis-gundemine-tasidi-cezaevleri-asida-oncelikli-olmali-h60226.html

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Bilgi

This entry was posted on 27 Ocak 2021 by in Uncategorized.

Sayaç

  • 278.326 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: