CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

“Hasta mahpus Abi’nin annesi: Ölmeden oğlumu görmek istiyorum”

28.01.2021 tarihinde Mezopotamya Ajansı’nda yayınlanan haberi aşağıda bulabilirsiniz:

“25 yıldır cezaevinde olan hasta tutuklu Ebedin Abi’yi 6 yıldır göremeyen annesi Esmihan Abi, “İkimizde sağken onu görmeyi çok istiyorum” diyerek, oğlunun serbest bırakılmasını istedi.  İnsan Hakları Derneği’nin (İHD) verilerine göre cezaevlerinde 604 ağır olmak üzere bin 605 hasta tutuklu bulunuyor. Tedavi hakları engellenen, cezaevleri şartlarında kendi ihtiyaçlarını dahi karşılayamayacak durumda olan tutuklular ölüme terk ediliyor. 2020 yılı içinde hastalık nedeniyle yaşamını yitiren hasta tutuklu sayısı en az 49 iken, yeni yılın ilk günlerinde de Edirne Cezaevi’nde hasta tutuklu Hadi Yalçın yaşamını yitirdi.  

45 KİLOYA KADAR DÜŞTÜ 

Hasta tutuklular listesinde yer alan ve tedavi hakkı engellenen isimlerden biri de şair Ebedin Abi. Şırnak’ın Beytüşşebap ilçesinde 1996 yılında gözaltına alınarak ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verilen Ebedin Abi, 25 yıldır cezaevinde. Kayseri Bünyan 2 Nolu T Tipi Kapalı Cezaevi’nde bulunan Abi’nin, kalp, şeker, tansiyon, her iki gözde görme kaybı gibi rahatsızlıklarının yanı sıra ciğerlerinde üşütme ve bacağındaki rahatsızlıklardan kaynaklı sorunlar yaşıyor. 22 Ocak’ta 6’ncı kez anjiyo olan Abi, 45 kiloya kadar düştü. Hasta Mahpuslara Özgürlük İnisiyatifi’nin açıkladığı bilgilere göre, Abi’nin kalbine giden 5 damarda tıkanıklık bulunduğu, 2016 yılında apandisit, 2017 yılında da fıtık ameliyatı geçirdi.  İlk tutuklandığında Diyarbakır Cezaevi’ne konulan Abi, ardından Muş, Antep, Adana, Van, Trabzon, Gümüşhane, Erzurum, Kırıkkale, Balıkesir ve son olarak Kayseri’ye sevk edildi. Cezaevi sürecinde açık öğretimden 3 üniversite bitiren Abi, aynı zamanda birçok müzik enstrümanı çalmasını öğrendi. Abi, cezaevinde tek çocuğu olan Hebun için “Heliz û Hebûn” adlı Kürtçe şiir kitabını kaleme aldı.  

TEK DİLEĞİ OĞLUNU GÖRMEK  

Ebedin Abi’nin konuşmakta zorlanan 82 yaşındaki annesi Esmihan Abi, çocuğunu en son 6 yıl önce gördüğünü söyledi. Oğlunun cezaevi sürecinde bir çok kez ameliyat geçirdiğini ve bu süreçlerin ardından da kendisini görmediğini dile getiren Abi, kendi imkanlarıyla oğlunu görmeye gidemediğini belirterek, “İkimizde sağken onu görmeyi çok istiyorum” dedi. Oğlunun tahliye edilmesini isteyen anne Abi, oğluna duyduğu özlemden dolayı hasta düştüğünü ifade etti.  

GÜN GEÇTİKÇE KÖTÜYE GİDİYOR 

Abi’nin eşi Zübeyde Abi ise eşinin ilk gözaltı sürecinden başlayarak yaşadıklarını anlattı. Abi, 10 yıl devam eden mahkeme sürecinin işkence altında alınan ifadesine dayandırılarak müebbet hapis cezasıyla sonuçlandığını aktararak, “3 yıldır eşimin görüşüne gidemiyorum. İlk başlarda sapasağlamdı. Cezaevine girdikten sonra şeker ve kalp hastalığı çıktı, görme kaybı yaşadı. 22 Ocak’ta bir kez daha anjiyo oldu. Kalp damarlarında sıkıntı var. Hastalığı gün geçtikçe kötüye gidiyor” dedi.  

‘SERBEST BIRAKILSIN’ 

Eşinin tedavi edilmediğini söyleyen Abi, revire giden eşinin pandemi gerekçesiyle 15 gün karantinada tutulduğunu söyledi. Eşinin yemesi gereken diyet yemeklerinin verilmediğini belirten Abi, “Eşimin bu sağlık sorunlarından dolayı bırakılmasını istiyorum. Sadece eşimin değil, tüm hasta tutukluların serbest bırakılmasını istiyorum” diye konuştu. “

Haber linki: http://mezopotamyaajansi27.com/search/content/view/123152?page=1&key=34b6b0913b30d4a5a8a3b2f17d7ff076

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Bilgi

This entry was posted on 01 Şubat 2021 by in Uncategorized and tagged .

Sayaç

  • 278.326 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: