CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

‘Hasta tutuklu Kocatürk tedavi edilmiyor’

30.01.2021 tarihinde Özgür Manşet’te yayınlanan haberi aşağıda bulabilirsiniz: 

İSTANBUL– “F Oturumu”nun 462’nci haftasında hasta tutuklu Resul Kocatürk’ün ağır hastalıkları olmasına rağmen tedavi edilmediği aktarıldı. İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi Hapishane Komisyonu, hasta tutukluların durumuna dikkat çekmek için her hafta yaptıkları “F oturumu”nun 462’ncisini Koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle sosyal medya hesapları üzerinde düzenledi. Bu oturumda Kırıkkale F Tipi Cezaevi’nde tutulan ağır hasta tutuklu Resul Kocatürk’ün durumuna dikkat çekildi. 

YAŞAM HAKKINA TEHDİT 

Açıklamayı okuyan İHD İstanbul Şube Yöneticisi Ferit Barut, adalet, hukuk ve demokrasiden uzaklaştıkça etkilenen yerlerin başında cezaevlerinin geldiğini ifade ederek, pandemi sürecinde çok fazla hak ihlali yaşandığına dikkati çekti.  

‘PANDEMİ İLE TEDAVİSİ SONLANDI’ Kırıkkale F Tipi Cezaevi’nde tutulan ağır hasta tutuklu Resul Kocatürk’ün durumunu paylaşan Barut, durumu şu şekilde aktardı; “1995 yılından bu yana hapishanede tutulan Resul Kocatürk, Wernicke–Korsakkoff sendromu, astım, hipotroid rahatsızlığı, irritabl kolon hastalığı, bel ve boyun fıtığı, karaciğer hastalığı, akciğerinde nodül bulunan ağır hasta bir mahpustur. Akciğerindeki nodül nedeniyle Ankara Senatoryum Hastanesinde uzunca bir süre tedavi görmüş, ancak pandemi nedeniyle tedavisi sürdürülmemiştir. Karaciğerindeki problem nedeni ile Kırıkkale Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde biyopsi yapılmış ancak tam teşhis konulamamıştır.”  

TEDAVİYE BAŞLANMAMIŞ  

Hastanede yeterli donanım olmadığı için Gazi Üniversitesi Hastanesi’ne sevk edilen ancak hastane tarafından “Anlaşmamız yok” denilerek geri çevirilen Kocatürk’ün Ankara Şehir Hastanesi’ne sevk edildiğini söyleyen Barut, ” Bu hastanede yeni tetkikler yapılmış ancak halen teşhis konulamamış ve tedavi başlamamıştır. Sağlık sorunları giderek artan Kocatürk, 31 Aralık gecesi ani gelişen baş dönmesi, kusma ve bilinç bulanıklığı şikayeti ile revire götürülmüş ardından hücresine geri getirilmiştir. Gece yeniden fenalaşması üzerine Kırıkkale’deki bir hastaneye götürülmüş ancak orada da basit ilaçlar verilerek geri gönderilmiştir” dedi.  

KELEPÇELİ MUAYENE EDİLDİ 

Barut, “Hastaneye götürüldüğünde kelepçeli muayene edildiğini ve kimi doktorların yanlı davranışlarına maruz kaldığını aktaran Resul Kocatürk‘ün sağlık durumu giderek kötüleşmiş, yaşamını tehdit eder boyuta varmıştır. Hapislik koşullarında tedavisinin yapılamadığı anlaşıldığından tedavi imkanlarına erişimi için infaz ertelemesi kararı verilmesi zorunluluk haline gelmiştir” diye konuştu.  Son olarak kamuoyuna duyarlılık çağrısında bulunan Barut, Kocatürk’ün derhal serbest bırakması gerektiğini söyledi.  “

Haber/Fotoğraf: Mezopotamya Ajansı

Haber linki: https://ozgurmanset.net/hasta-tutuklu-kocaturk-tedavi-edilmiyor/

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Bilgi

This entry was posted on 01 Şubat 2021 by in Uncategorized.

Sayaç

  • 278.329 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: