CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

“Hasta mahpus Kılıç için acilen tahliye çağrısı”

30.01.2021 tarihinde Özgür Manşet’te yayınlanan haberi aşağıda bulabilirsiniz:

“Hasta Mahpuslara Özgürlük İnisiyatifi, ağır hasta tutuklu Menduh Kılıç’ın acilen tahliye edilmesi çağrısı yaptı. Hasta Mahpuslara Özgürlük İnisiyatifi, cezaevlerinde tutulan hasta tutukluların sağlık durumuna dikkati çekmek için eylemlerinin 334’üncü haftasında video mesaj yayımladı. Video mesajda konuşan İnsan Hakları Derneği (İHD) Merkezi Yürütme Kurulu (MYK) Üyesi Nuray Çevirmen, Afyon 1 Nolu T Tipi Kapalı Cezaevinde tutulan ağır hasta tutuklu Menduh Kılıç’ın sağlık durumunu aktardı.  

CİDDİ SAĞLIK SORUNLARI VAR 

Çevirmen, Kılıç’ın sağlık durumuna dair şu bilgileri verdi: “Yaklaşık olarak 29 yıldır cezaevinde bulunmaktadır. Kronik resisten akciğer TBC (Tüberküloz) hastasıdır. Bu hastalıktan dolayı sol akciğerinin 2/3 ameliyatla alınmıştır. Yine aynı akciğerinde tehlikeli mantar enfeksiyonu oluşmuş ve aynı akciğerinde leke tespit edildiğinden dolayı, lekeden parça alınıp biyopsi yapılması gerekmektedir. Sağ akciğerinde de bu hastalıktan kaynaklı olarak ciddi tahribat oluşmuştur. İleri derecede astım ve KOAH hastasıdır ve solunum cihazına bağlı yaşamımı idame ettirmek zorundadır. Kronik faranjit hastasıdır. Ayrıca kronik mide reflüsü hastalığı mevcut olup, bu hastalıktan kaynaklı yemek borusunda tahribat meydana. Sol bacağında kist bulunmaktadır ve aynı zamanda kronik alerji hastasıdır. Tüberküloz tedavisi yarım kalmıştır. Sürekli olarak öksürme, boğazdan kan gelme, nefes almakta zorlanma, boğuluyor gibi olma, boğazda yanma, halsizlik, vücutta uyuşma, şişme, sık sık baş dönmesi gibi ciddi rahatsızlıklar oluşmakta ve sağlığının kötüye gitmesiyle ciddi olarak kaygı yaşamaktadır.” 

TEDAVİ EDİLMİYOR 

Kılıç’ın sağlık raporu olmasına rağmen tedavi edilmediğini vurgulayan Çevirmen, “Hastanın tedavisi sadece ‘İstanbul, İzmir ve Ankara’da yapılabilir ve mümkündür’ denilmesine rağmen ve tedavisinin Yedikule Göğüs Hastalıkları Hastanesinde başlatılması için Adalet Bakanlığına yapmış olduğu başvurusuna henüz bir cevap gelmemişken 09.03.2020 tarihinde hiçbir talebi ve isteği olmadan İstanbul Maltepe Cezaevinden aniden alınıp Afyonkarahisar 1 Nolu T Tipi Cezaevine getirilmiştir. Bu nedenle tedavilerinin daha iyi koşullarda yapılması mümkün olmayan bir cezaevinde kalmak durumunda bırakılmıştır” diye konuştu. 

ACİL TAHLİYE ÇAĞRISI 

Kılıç’ın sağlık sorunlarına dair Sağlık Bakanlığı ve Adalet Bakanlığı’na dilekçe yazdığını fakat şu ana kadar kendisine bir cevap verilmediğini ifade eden Çevirmen, şöyle devam etti: “Acilen bir ambulansla ya İzmir Menemen R Tipi ya da İstanbul Metris R Tipi Cezaevine naklinin yapılması, doktorların kontrolüne alınmasını istemiş ancak şimdiye kadar bu talebi karşılanmamıştır. Kılıç’ın hastalıkları, acilen tedavi edilmesi gereken ciddi akciğer rahatsızlıklarıdır ve özellikle salgından en fazla etkilenebilecek hastalık grubuna dahildir. Bu denli ağır ve birinci dereceden risk grubuna dahil olan hastanın acilen tahliye edilmesi ve bu süre zarfında talep ettiği üzere R Tipi Cezaevlerine naklinin yapılarak tedavilerinin gözetim altında yapılması gerekmektedir.” “

Haber linki: https://ozgurmanset.net/hasta-tutuklu-kilic-icin-acilen-tahliye-cagrisi/

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Bilgi

This entry was posted on 02 Şubat 2021 by in Uncategorized.

Sayaç

  • 278.326 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: