CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

“Hasta mahpus Acar’ın annesi: Çocuklarımızı bıraksınlar, biz onlara bakalım”

07.02.2021 tarihinde Yeni Yaşam Gazetesi’nde yayınlanan haberi aşağıda bulabilirsiniz:

Bakırköy Kadın Cezaevi’nde tutuklu bulunan Tenzile Acar’a Hepatit B teşhisi konulmuştu. Acar ailesiyle yaptığı son görüşmede ağzından kan geldiğini ve verem teşhisi konulduğunu söyledi

“İstanbul’da 2017’de gözaltına alınıp tutuklanarak Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi’ne konulan hasta tutsak Tenzile Acar’a (23), cezaevinde Hepatit B teşhisi kondu. Cezaevinde boğazından kan gelme şikayeti ve tüberküloz (verem) olasılığına karşı hastaneye götürülen Acar’ın, yapılan tetkikler sonucunda verem olduğu anlaşıldı. Jinnews’in haberine göre Acar, iki gün önce annesi Rasmiye Acar ile yaptığı telefon görüşmesinde boğazından kan geldiğini, hastaneye kaldırıldığını ve bir haftadır tek hücrede tutulduğunu aktardı. Konuya dair anne Rasmiye ise çağrıda bulundu.

‘Boğazında kan geliyor’

Hasta olan kızının 4 yıldır Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi’nde tutulduğunu ifade eden Rasmiye Acar, kızının hastalığının giderek ilerlediğini ifade etti. İki gün önce kızının kendisini telefonla arayarak boğazından kan geldiğini aktardığını söyleyen Rasmiye Acar, “Kızım zaten hasta ve hastalığı giderek kötü bir hal alıyor. Geçen gün kızımın boğazından kan aktığı için hastaneye götürülmüş ve tekrar geri getirilmiş. Kızımı bir haftadır tek hücrede tek başına tutuyorlar. Kızımın hastalığından kaynaklı endişe duyuyorum. Durumu gün geçtikçe ağırlaşıyor. Sorumlu kişilerin kızımı bir an önce tahliye etmesini istiyorum. Kızımın tedavisi yapılmıyor” dedi.

‘Çocuklarımız cezaevinde kendine bakamaz’

Cezaevinde kızının ölüme terk edildiğini kaydeden Rasmiye Acar, şunları dile getirdi: “Tenzile ve tutuklu tüm hastaların bir an önce tahliye edilmesi gerekiyor. Çocuklarımızın ölmesini istemiyoruz. Çocuklarımızın taleplerini yerine getirsinler. Hasta çocuklarımız cezaevlerinde kendilerine bakamaz. Çocuklarımızı bıraksınlar, biz onlara bakalım. Cezaevlerinde çocuklarımız tedavi edilmiyor. Çocuklarımıza baskı ve zulüm uygulanıyor. Bu zulmün bir an önce son bulmasını istiyoruz. Adalet ve hukuk yok.”

Cezaevlerinde başlayan açlık grevine de dikkat çeken anne Acar, “Talepleri yerine getirilsin diye bedenlerini açlığa yatırdılar. Çocuklarımızın eşyaları verilmiyor. Talepleri yerine getirilsin ve eylem son bulsun. Çocuklarımıza bir şey olsun istemiyoruz. Tutukluların sesine ses olalım” çağrısında bulundu.”

Haber linki: https://yeniyasamgazetesi2.com/hasta-tutuklu-acar-vereme-yakalandi/

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Sayaç

  • 278.329 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: