CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

“Hasta Mahpuslara COVID-19 Tahliyesi Mümkün mü?”

07.02.2021 tarihinde Bianet’te yayınlanan haberi aşağıda bulabilirsiniz:

“Salgınla ilgili geçici değişikliklerin de bulunduğu “torba teklif” bugün Meclis’te. İHD İstanbul Başkanı Yoleri, hasta mahpusların tahliyesine dair “Adli Tıp Kurumu siyasi mahpuslara karşı ayrımcı davranıyordu. Bu tablo devam edecek gibi görünüyor” dedi.

“Düzenleme, siyasi sebeplerle hapiste olan ağır hasta mahpusların tahliye edilmeyerek ölüme terk edilmesi sürecinin devam edeceğini gösteriyor.”

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi Başkanı, Avukat Gülseren Yoleri, bugün Meclis Genel Kurulu’nda görüşülecek infaz düzenlemesinin hasta mahpuslara dair değişikliklerini böyle yorumladı.

Tam adı “2/2762 Esas Sayılı Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi” olan yasa teklifi, Adalet Komisyonunda kabul edildi, bugün Meclis Genel Kurulunda görüşülecek. Teklifle, “cezaevinde kalamaz” şeklinde sağlık raporu bulunan hükümlülerin ve tutukluların tahliye edilebilmesi öngörülüyor. Ancak uygulamanın bugüne kadarkinden farklı olup olmayacağı belirsiz.

İnsan Hakları Derneği (İHD) tespit edebildikleri kadarıyla, Türkiye hapishanelerinde 591’i ağır hasta olmak üzere toplam 1564 hasta mahpus bulunduğunu açıklamış, gerçek sayının ise çok daha yüksek olduğunu belirtmişti.

Salgın değil “af” düzenlemesi mi?

Halihazırdaki yasalarda zaten virüs salgınına dair alınabilecek önlemlerin düzenlendiğini belirten Gülseren Yoleri, “İnfaz düzenlemesinde toplumda tepki yaratan suçlar bakımından ceza indirimi anlamına gelebilecek değişiklikler varken siyasi suçlar kapsam dışı kalıyor” dedi.

Ancak düzenlemenin salgın ortamında yapılmasından ve buna dair değişikliklerin de olmasından dolayı bir karışıklık yaratıldığını ve “af” gibi değerlendirilebilecek maddelerin sonuçlarının daha sonra fark edileceğini ifade etti.

Siyasilerin tahliyesi, yargı onayına bağlı

Avukat Yoleri, yasa teklifinde, mevcut durumda olduğu gibi yine tam teşekküllü devlet hastanesi sağlık raporlarında Adli Tıp Kurumu onayının şart koşulduğunu söyledi:

“Yasa teklifinde, hastanelerden alınan raporların Adli Tıp’ın onayından geçmesi şartı korunuyor. Şu anki düzenleme de böyle, devlet hastanelerinin verdiği raporlar zaten Adli Tıp onayına sunuluyordu. Özel iyileştirici bir tablo sözkonusu değil.

“Adli Tıp Kurumu’nun siyasi mahpuslara karşı siyasi saikle hareket ederek ayrımcı davrandığını zaten uzun zamandır söylüyorduk. Bunun devam edeceğini görüyoruz.

“Ayrıca, mevcut kanunda rapor olsa bile tahliye için yargı takdiri şartı var. Buna göre, ‘toplum için tehlikeli olmama’ ibaresine göre mahkemeler ‘kanaatle’ tahliye edip etmeme yetkisine sahip. Bu yetki yasa teklifinde de korunuyor. Dolayısıyla siyasi mahpusların tahliyesi yine yargının takdirine kalmış oluyor. Düzenlemede yargı takdiri kaldırılsaydı olumlu bir değişiklikten bahsedilebilirdi.

Yoleri, “Bir iyileştirme ya da ayrımsız bir uygulamadan söz etmek mümkün değil” diye konuştu.

“Raporlu hastaların tahliyesine vesile olabilir”

Gülseren Yoleri bugüne dek konuyla ilgili çalışma ve raporlarında tahliye için Adli Tıp Kurumu rapor şartının kaldırılmasını talep ettiklerini ifade etti:

“Kurumun raporları tarafsız hazırlamadığına, siyasi saikle harekete ettiğine dair kanaatimiz var. Tam teşekküllü devlet hastanelerinden verilen raporların da tahliyeye dayanak olmasını talep ediyorduk. Ancak bu talep karşılık bulmadı. Düzenlemede eğer bu şart ortadan kaldırılmış olsaydı, bu bir ilerleme sayılabilirdi. Şu anki haliyle de Adli Tıp’ın ayrımcı tavrının devam edeceğini öngörüyoruz.

“Bunun yanında mahkemeler, Adli Tıp Kurumunca ‘cezaevinde kalamaz’ raporu bulunan hastaların bile tahliye talebini reddedebiliyordu. Bu rapor sahip olup serbest bırakılmayan çok fazla ağır hasta mahpus var. Belki yasa teklifi, onların infazının ertelenmesine vesile olabilir.”

Düzenlemede Terörle Mücadele Kanunu’ndan hüküm giyenlerin kapsam dışı olduğu belirtilirken, avukat Yoleri hasta mahpuslarla ilgili düzenlemenin bu tartışmanın dışında olduğunu ancak uygulamada nasıl işleyeceğini ilerleyen günlerde göreceğimizi söyledi. (AS)”

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Bilgi

This entry was posted on 12 Şubat 2021 by in Uncategorized.

Sayaç

  • 278.329 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: