CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

“6 ameliyat geçiren İvrendi için acil tahliye çağrısı”

13.02.2021 tarihinde Mezopotamya Ajansı’nda yayınlanan haberi aşağıda bulabilirsiniz:

ANKARA – Cezaevinde 6 ameliyat geçiren ve 4 kronik hastalığı olan Cemil İvrendi’nin durumuna dikkat çeken Hasta Mahpuslara Özgürlük İnisiyatifi, acil tahliye çağrısı yaptı. 

Hasta Mahpuslara Özgürlük İnisiyatifi, cezaevlerindeki hasta tutukluların sağlık durumuna ilişkin düzenlediği eylemlerinin 336’ncı haftasında video mesaj yayımladı. Bu hafta Maraş Türkoğlu 1 Nolu L Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’nda bulunan Cemil İvrendi’nin durumuna dikkat çekildi. 

Cemil İvrendi’nin (59) 1994’ten bu yana cezaevinde olduğu ve bu süre zarfında 17 farklı cezaevinde kaldığı bilgisini veren İnsan Hakları Derneği (İHD) Merkezi Yürütme Kurulu (MYK) üyesi Nuray Çevirmen, “2002 yılında tesadüfen kalp yetmezliği hastalığı olduğu teşhis edildi. Aort kalp kapakçığı çürüyen İvrendi, açık kalp ameliyatı oldu. Yapay olan kalp kapakçığından ötürü ilaç kullanmak ve ayda bir tetkik yapılarak ilacın dozu belirlenmesi gerekir. 2007 yılında sağ kalçasının üst iç kısmında anal fistül denilen rahatsızlık nedeniyle meydana gelen yara patladı. 2008 tarihine kadar devam eden bu kanamalar nedeniyle ameliyat geçirdi.  Yaranın 2015 ve 2017 yılında fenalaşması sonucu yine ameliyat oldu ve 11 gün hastanede kaldı. 18 Mayıs 2018’de yaranın patlaması ile birlikte tekrar ameliyat edildiği halde yarası hala kapanmadı.” 

TEDAVİ İÇİN HASTANEYE GİDEMİYOR 

Hasta tutuklu İvrendi’nin kalp, yüksek tansiyon, yüksek kolesterol ve anal fistül olmak üzere 4 kronik hastalığı olduğu bilgisini veren Çevirmen, “Bunlardan en çok zorlayan anal fistül rahatsızlığıdır. Bu rahatsızlıktan kaynaklanan yarası hala açıktır ve çok ağrı-sızı yapmaktadır. Sürekli olarak hastane ortamında kan tahlili yapılması gerektiğinden sağlık kurumuna gitmesi gerekmekte ancak pandemi koşullarından kaynaklı olarak karantina odasında kalma nedeniyle hastaneye gidemediğini ve tedavilerinin sürekli olarak ertelendiği için sağlığının giderek kötüleştiğini aktardı” ifadelerini kullandı. 

KOLAYLAŞTIRICI UYGULAMA YOK 

Cezaevinin kolaylaştırıcı hiçbir uygulama yapmadığını dile getiren Çevirmen, “Bu hastalığının ilerlemesine zemin hazırlanmaktadır. 18 yıldır kalp hastası olması nedeniyle ayda bir kan pıhtılaşma süresini ölçen testi yaptırmak zorundadır” diye belirtti. Hastalığından dolayı cezasının ertelenmesi için İvrendi’nin Anayasa Mahkemesi’ne başvurduğunu aktaran Çevirmen, bu talebin reddedildiğini belirterek, sağlık durumu gittikçe kötüleşen İvrendi’nin acil olarak tahliye edilmesini talep etti.”

Haber linki: http://mezopotamyaajansi27.com/search/content/view/124900

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Bilgi

This entry was posted on 19 Şubat 2021 by in Uncategorized and tagged , .

Sayaç

  • 278.326 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: