CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

“Tahliye edildi, 2 gün sonra tutuklandı, intihar haberi geldi… Kadir Aktar’a ne oldu?”

21.02.2021 tarihinde Gazete Duvar’da yayınlanan haberi aşağıda bulabilirsiniz:

“Tahliye edildikten 2 gün sonra başka bir dosyadan tutuklanan 17 yaşındaki Kadir Aktar’ın ‘intihar’ haberi geldi. Avukat Ahmet Atalay, sayısız şüpheye dikkat çekti.

Meltem AKYOL
İstanbul

17 yaşındaki Kadir Aktar, İstanbul Bağcılar’da bir polis memurunun hayatını kaybettiği olaydan tutuklandı, 16 Şubat’taki son duruşmada tahliye edildi. Tahliye edildiği günün gecesinde başka bir dosyadan arandığı iddia edilerek tekrar gözaltına alındı, iki gün içerisinde de tutuklandı. Ardından intihar haberi geldi. “Olay saat 17.00-17.30 sularında gerçekleşmesine rağmen bize neden saat 21.00’da haber veriliyor” diyen avukatı Ahmet Atalay, sayısız şüpheye dikkat çekiyor. Baba Cengiz Aktar ise “Tahliye olduktan sonra oğlumla 1 gece geçirdik. Oğlum intihara meyilli değildi. O gün gayet iyiydi ruh hali. ‘Baba boyum uzamış, kilo almışım, bıyıklarım da çıktı’ dedi. Benim şüphelerim var” diyor.

TAM DA TAHLİYE GÜNÜ ORTAYA ÇIKAN YENİ DOSYA… 

Bağcılar’da 18 Temmuz 2020 tarihinde polis ile durdurmak istediği kişiler arasında çıkan çatışmada polis memurlarından Erkan Gökteke yaşamını yitirirken, Yunus Nacar yaralandı.

Olay sonrası cinayet faili Serdar Baltalı ile birlikte toplam 4 kişi gözaltına alındı. İşkence gördüklerine dair görüntüler basına yansıyan 4 kişi tutuklandı. Kadir Aktar bu olay ile ilgili ‘kasten öldürmeye yardım etme’ ve ‘kasten öldürmeye teşebbüse yardım etme’ suçlamalarıyla yargılanıyordu. Davanın 16 Şubat Salı günü görülen duruşmasında hakim karşısına çıktı. Aynı dosya kapsamında 3 ay önce tahliye olan Oğuzhan I. da duruşma salonundaydı. Karar için duruşmaya ara verildiğinde bir polis memuru Oğuzhan I’yı sordu. Avukat Ahmet Atalay ikinci dosyanın varlığından böyle haberdar olduklarını belirtiyor. Atalay, “Oğuzhan’ı soran polis memuruna, buyurun dedik, ‘Oğuzhan’ın bir dosyası daha var, bu başka bir olay, ifadesi alınacak’ dedi. Tamam dedik, duruşma bitti, Kadir için tahliye kararı çıktı. Biz Oğuzhan’la hemen oradan çıkıp Bağcılar’a ifade vermeye gittik.”

Oğuzhan I. ifade için gittiği Bağcılar’da gözaltına alındı, ardından Bakırköy Adliyesine getirildi. Savcı, Oğuzhan I. 18’ine yeni girdiği için savcılık ifade almaksızın tutuklama istemiyle Sulh Ceza Mahkemesine sevk etti, mahkeme de tutuklama kararı verdi ve Oğuzhan I. Metris Cezaevine gönderildi.

Oysa Oğuzhan I. 3 ay önce tahliye olmuştu, haftada bir kez karakola gidip imza veriyordu. Avukat Atalay bu nedenle “Başka bir dosyası vardı ve ifadesi bu kadar elzemdi de neden o güne kadar beklendi?” diye soruyor.Reklam

NEDEN 7 AY BEKLENDİ?

Peki neydi o yeni dosya? 17 Temmuz 2020 tarihinde, polis memurunun hayatını kaybettiği olaydan bir gün önce, yine Bağcılarda bir kişi ayağından vurulmuş.

Kamera görüntülerine göre vuran maskeli kişinin bir gün sonra polis memuru cinayetinin faili olan Serdar Baltalı olduğunu belirlenmiş.

Baltalı’nın olay yerine bir ticari taksi ile geldiği ve o taksinin içinde de Kadir Aktar ve Oğuzhan I’nın olduğu iddia ediliyor. İddiaya dayanak ise kendisine yöneltilen soruları yanıtlamayan taksicinin ‘şahısları teşhis ettiği’ şeklindeki şüphelerle dolu başka bir iddia.

‘Nasıl’ını Avukat Atalay anlatıyor: “Taksici olaydan sonraki ifadesinde arka koltukta oturan kişinin kendisine 10 TL taksi parası verdiğini anlatıyor, sorulan sorulara ise genelde ‘bilmiyorum, hatırlayamıyorum’ diye yanıt veriyor. Hiçbir şekilde Kadir ve Oğuzhan’dan bahsetmiyor. ‘Araç içerisinde iki kişi daha vardı’ diyor. Ama iddiaya göre sonra o taksici polis memurunun hayatını kaybettiği olaydan sonra televizyonda Oğuzhan ve Kadir’in fotoğraflarını görüyor ve polise gidip ‘benim taksiye binen kişiler bunlardı’ diyerek ek ifade veriyor. Üstelik yüz yüze bir teşhis bile yapılmıyor. Sonra o dosya 7 ay bekliyor ve Oğuzhan I. bu dosyadan tutuklanıyor.”

GÖZALTINDAKİ ŞİDDET, TUTANAĞA “KAFASINI DUVARLARA VURDU” DİYE GEÇTİ

Tahliye olduktan sonra evine giden Kadir Aktar ise evinde bir gece kaldıktan sonra ertesi gece gözaltına alınıyor. Avukat Atalay, Oğuzhan I. tutuklandıktan sonra Kadir Aktar ile ilgili de gözaltı beklediklerini anlatıp ekliyor: “O gece Kadir’in ailesinin bana aktardığına göre sabaha karşı eve 20-25 polis gelmiş ve Kadir gözaltına almış, Bağcılar Çocuk Şubeye götürmüş. Açıkçası bizi gündüz arasalar biz zaten ifade vermeye giderdik. Sabah gittim Bağcılar’a, adliyeye çıkarılacağını öğrenince Bakırköy Adliyesine geçtik.”

Avukat Atalay, Kadir Aktar’ın gözaltında şiddete maruz kaldığını dair bulgular olduğumu belirtiyor. Atalay, “Kadir’in kaşı-gözü patlamış, birtakım darbelere maruz kaldığı her halinden belli. Kadir de bana, hırpalandığını beyan etti. Ama onun haricinde de Kadir’i çok farklı gördüm, yani ilk olayda da Kadir tutukluydu, ağır bir durumdan geçmişti ama o gün başka bir hali vardı. Kadir’e sordum, tam bir cevap alamadım. Bakırköy Adliyesi Çocuk Savcılığında dosyaya baktım. Bir tutanak tutulmuş, tutanağa göre Kadir evinden gözaltına alınırken ‘ben gelmiyorum’ demiş, direnmiş, merdivenlerden indirilirken kafasını duvarlara vurmuş. Zorluk çıkardığı için de ‘kendisine orantılı olarak güç kullanılmış’, tutanakta böyle yazıyordu” diye anlatıyor.”

Haber linki: https://www.evrensel.net/haber/426429/tahliye-edildi-2-gun-sonra-tutuklandi-intihar-haberi-geldi-kadir-aktara-ne-oldu

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Bilgi

This entry was posted on 23 Şubat 2021 by in Uncategorized and tagged , , , .

Sayaç

  • 278.325 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: