CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

“65 yaşındaki hasta mahpus Altınmakas’ın durumuna dikkat çekildi”

20.02.2021 tarihinde Özgür Manşet’te yayınlanan haberi aşağıda bulabilirsiniz: 

“İHD, kalp damarları tıkalı olan 65 yaşındaki hasta tutuklu Kerim Altınmakas’ın serbest bırakılmasını istedi.  İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi Hapishane Komisyonu, hasta tutukluların durumuna dikkat çekmek için her hafta yaptıkları “F oturumu”nun 465’incisini koronavirüs salgını (Kovid-19) nedeniyle sosyal medya hesapları üzerinden düzenledi. Bu haftaki oturumda İzmir Kırıklar 1 No’lu F Tipi Cezaevi’nde tutulan Kerim Altınmakas’ın durumuna dikkat çekildi. Açıklamayı İHD İstanbul Şubesi Hapishane Komisyonu’ndan Taylan Bekin okudu. 

YAŞAM HAKLARI RİSK ALTINDA 

Salgın döneminde cezaevindeki hak ihlallerinin giderek arttığına vurgu yapan Bekin, “Artan işkence, kötü muamele, tecrit uygulamaları mahpuslar için hayatı dayanılmaz hale getirmiştir. Bununla beraber, salgına karşı önlemlerin yetersizliği, hatta salgının yayılmasına imkan yaratan uygulamalar nedeni ile hapishanelerdeki vaka sayıları her geçen gün artmakta, mahpusların sağlık hakkı yanında yaşam hakları da ağır risk altına sokulmaktadır” diye aktardı. Bekin, aynı zamanda tutukluların sağlık ve yaşam haklarının korunması için, temizlik kitlerinin mahpuslara ücretsiz verilmesi, yeterli beslenme imkânlarının sağlanması, tedavi hakkına erişim önündeki engellerin kaldırılması, hücre tipi ya da kalabalık karantina uygulamalarına son verilmesi gerektiğini dile getirdi. 

TEDAVİLERİ YAPILMIYOR 

Altınmakas’ın ailesinin İHD’ye verdiği bilgileri aktaran Bekin, “17 Ocak 2021 tarihinde tutuklanan ve halen İzmir Kırıklar 1 Nolu F Tipi Hapishanesi’nde tutulan 65 yaşındaki Kerim Altınmakas, tutuklanmadan önce kalp krizi geçirmiş, yapılan anjioda ana damarlardan birinin yüzde 100, diğerinin ise yüzde 80 tıkalı olduğu saptanmıştır. Öncesinde prostat ve fıtık ameliyatı da olan Altınmakas’ın; omur kayması, hipertansiyon, yüksek kolesterol, diz eklemlerinde sıvı kaybı, astım bronşit, kalınbağırsakta kitle rahatsızlıkları nedeni ile düzenli kontrol ve tedaviye ihtiyacı bulunmaktadır. Ancak pandemi nedeniyle, gerekli kontrol ve tedavileri yapılamamakta bu durum sağlığını ve yaşamını tehdit etmektedir” dedi. 

SERBEST BIRAKIN 

Kerim Altınmakas ve diğer tüm hasta tutukluların tedavilerinin önündeki engellerin kaldırılmasını isteyen Bekin, “Kovid-19 salgınının yarattığı ağır risk de gözetilerek tedavi ve sağlığa erişim haklarının korunması amacıyla tedavileri sağlanıncaya ve salgın riski son buluncaya kadar cezalarının infazına ara verilerek, serbest bırakılmaları için yetkilileri göreve çağırıyoruz” şeklinde çağrıda bulundu. “

Haber linki: https://ozgurmanset.net/65-yasindaki-hasta-tutuklu-altinmakasin-durumuna-dikkat-cekildi/

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Sayaç

  • 278.329 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: